Trend

İstanbul Bilişim İçin İflas Kararı

Geçtiğimiz dönemde konkordato başvurusunda bulunan İstanbul Bilişim’in başvurusu İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından reddedildi ve şirketin iflasına karar verildi. Şirket uzun bir süredir parası ödenen ürünlerin gönderilmemesi iddiasıyla tüketiciler tarafından linçleniyordu.

 

Dava sırasında Retro Bilişim Hizmetleri Sanayi ve Dış Ticaret LTD.’nin (İstanbul Bilişim) avukatı İngiliz menşeili bir firmaya ile satış konusunda anlaşıldığını belirterek, kesin süre kararı verilmesini istediklerini ifade etti. Mahkeme heyeti ise şirketin açmış olduğu konkordato davasının ve kesin süre verilmesi talebinin reddine karar verdi.

 

Şirket avukatı, İngiliz bir firmaya satılma konusunda anlaşmaların yapıldığını belirterek ‘kesin süre’ kararı verilmesini talep etmişti ancak yetkili mahkeme heyeti, konkordato davasını ve ‘kesin süre’ talebini reddederek şirketin iflasına karar verdi.

 

İstanbul Bilişim tarafından yayınlanan konkordato ilanı nasıldı?

 

İstanbul Bilişim, 2002 senesinden bugüne, e-ticaret sektöründe ve 160 çalışanı ile tüm Türkiye’yi kapsayan hizmet anlayışıyla çalışmaktadır. Son dönemde ülkemizde yaşanan kur dalgalanmaları ve ardından tüm dünyayı saran Covid-19 salgını ile dünya genelinde üretim, tedarik ve lojistik sıkıntısı yaşanmıştır. Bunun akabinde oluşan aksaklıkları fırsat bilen bazı kötü niyetli kişiler ve çıkar amaçlı gruplar yüzünden sosyal medya da çıkan şirketimiz aleyhine propagandalar yüzünden şirketimiz çok zorlu bir sürece gelmiştir.

 

Konuya vakıf olmayan, tek amacı firmadan değişik yollarla kazanç sağlamak veya karalama olan kişiler yüzünden müşterilerimiz gereksiz bir paniğe sevk edilmişir. İcra vs. gibi süreçler kanuni zamanından önce uygulayarak bankalar nezdinde hareket kabiliyetimizi yitirmemize neden olunmuştur. Şirketimiz bu sebeplerden dolayı gereken likiditeyi sağlamak konusunda zorlanmaya başlamıştır. Bu süreç ticari faaliyetlerimizi etkiler hale gelmiştir.

 

Piyasa koşullarına göre faaliyetimize devam etmek, ödeme yapımızda sürdürülebilir değişiklikler yapmak, yasal süreçleri düzenlemek adına yönetim kurulu kararı ile yeniden yapılandırma süreci başlatılmıştır. Bu kapsamda, yetkili Asliye Ticaret Mahkemesine konkordato talepli başvuru yapılmış, başvuru talebimiz mahkemece uygun bulunarak gerekli tedbir kararı verilmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı