Trend

İstanbul Havalimanı’nda COVID-19 Test Merkezi Kuruldu

İstanbul Havalimanı’na COVID-19 test merkezi kuruldu. Kurulan bu merkezde yurt dışına giden ve yurt dışından gelen tüm yolcuların COVID-19 testi yapmalarına olanak sağlıyor. İsteğe bağlı olarak yapılabilen bu testlerin sonuçları ise sadece 2 saat içerisinde ya e-posta adresine ya da çıktı olarak yolculara veriliyor.

2020 yılına girdiğimiz günden beri tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını, yaşamımız tamamen değiştirdi. Virüse karşı önlem alan ülkeler, COVID-19 salgını kapsamında salgının daha fazla yayılmaması için çeşitli önlemler aldı ve almaya devam ediyorlar. Şimdi ise ülkemizde COVID-19 salgınına karşı çok önemli bir adım daha atıldı. İstanbul Havalimanı’nda bir test merkezi oluşturularak, isteyenlere ücret karşılığı COVID-19 testi yapılmaya başlandı. 

İstanbul Havalimanı’nın iki farklı noktasında bulunan test merkezi, toplamda 5.000 metrekarelik bir alana kurulmuş durumda. Kurulan bu alanlarda hem yurt dışına giden hem de yurt dışından gelen yolcular istedikleri takdirde COVID-19 testi yaptırabiliyor. Testin ardından ise havalimanı içerisinde kontrol edilen testlerin sonuçları, 2 saat içerisinde e-posta ya da çıktı olarak yolculara veriliyor. Böylelikle yurt dışına gidecek ya da yurt dışından gelen yolcular COVID-19 salgınına yakalanıp yakalanmadığını 2 saat içerisinde öğrenmiş oluyor. Yetkililer, 50 farklı numune alma noktası bulunduğunu ve günde 40 bin kişiye kadar test yapabildiklerini ifade etti. 

Geçtiğimiz dönemlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19 testlerinin ücretsiz olacağını açıklamış olsa da İstanbul Havalimanı’nda kurulan test merkezi için bu durum geçerli değil. İstanbul Havalimanı’nda yolculuk yapacak olan kişiler, isteğe bağlı olarak test yaptırabiliyor. Böylelikle Fahrettin Koca tarafından COVID-19 testlerinin ücretsiz olmasının bu merkez ile alakalı olmadığını belirtelim. 

Konuyla ilgili açıklama yapan İGA Operasyon Kontrol Merkezi Direktörü Fatih Mere, yolcular gelmeden önce havalimanı çalışanlarıyla birlikte bir demo yaptıklarını ifade etti. Yapılan bu demonun başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade eden Mere, demonun başarılı olmasından sonra yolcuların test yaptırmaları için beklendiğini söylüyor. 

Peki, test merkezinde COVID-19 testi yaptırmanın maliyeti ne kadar?

Fatih Mere, İstanbul Havalimanı’nda kurulan COVID-19 test merkezinde test yaptırmanın maliyetini de açıkladı. Mere, test merkezinde yapılan testlerden herhangi bir beklentilerinin olmadığını ve bir yolcunun COVID-19 test yaptırmasının maliyetini ise 110 Türk Lirası olduğunu sözlerine ekledi. Böylelikle isteğe bağlı olarak COVID-19 testi yaptırmak isteyen yolcular, 110 Türk Lirası karşılığında COVID-19 testi yaptırabilirler. 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı