Trend

İstanbul Havalimanı’nın 3. Bağımsız Pisti Açıldı

2018 yılında hizmet vermeye başlayan İstanbul Havalimanı’nın 3. bağımsız pistinin açılışı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle gerçekleştirildi. 3. bağımsız pist, İstanbul Havalimanı’ndaki saatlik uçakların iniş-kalkış kapasitesini artırması ve mevcut taksi sürelerini düşürmesi bekleniyor.

2018 yılında kullanılmaya başlayan İstanbul Havalimanı, birbirinden bağımsız 6 pistten oluşacak ve toplamda yıllık 200 milyon yolcuya ev sahipliği yapacak. İstanbul Havalimanı’nda çalışmalar devam ederken, yapımı tamamlanan bölgelerin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle gerçekleşti.  Bu törende 3. bağımsız pistin açılışı da yapıldı. İGA tarafından yapılan açıklamalara göre, ilk açıldığı 2018 yılında küresel bir “hub” olan İstanbul Havalimanı’ndaki söz konusu pist, saatlik uçakların iniş-kalkış kapasitesi 80’den 120’ye çıkaracak. 

3.bağımsız pist, taksi sürelerini %50 azaltacak

İstanbul Havalimanı’nı 3. bağımsız pistine kavuşarak bağımsız paralel operasyon yapabilen Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan sonra ikinci havalimanı ünvanını almış olacak. Bununla birlikte İstanbul Havalimanı Terminali’nin doğusunda bulunan 3. Bağımsız pistin kullanıma geçmesiyle birlikte iç hat uçuşlarındaki mevcut taksi sürelerinin %50 oranında azalması bekleniyor. Ayrıca yapılan simülasyonlara göre ortalama uçak iniş süreleri 15 dakikadan 11 dakikaya, ortalama uçakların kalkış süreleri ise 22 dakikadan 15 dakikaya inmesi bekleniyor. 

  1. bağımsız pist ile hava trafik kapasitesi artacak

Yapılan 3. Bağımsız pist ile birlikte hava trafik kapasitesi artarak, büyük bir rahatlama da yaşanacak. Yapılan açıklamaya göre 3. Bağımsız pist yapılmadan önce saatte 80 adet uçağın kalkış ve inişine izin veren hava trafik kapasitesi, yeni pist ile birlikte 120 adet uçağa kalkış ve iniş yapmasına izin verecek. Ayrıca açılışa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşası hala devam eden metro hattı hakkında bilgiler verdi. Metro hattının yapımı tamamlandığı zaman şehirler ile bağlantı süresinin kısalacağını ve küresel ve bölgesel havalimanlarında yeni bir dönemin başladığını da vurguladı.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı