Trend

İstanbul İçin Yeni Taksi Projesi Açıklandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’a 5 bin adet yeni sarı taksi kazandıracaklarını söyledi.  Bu 5 bin taksinin tamamı elektronik sistemlerle donatılmış ve üç vardiya halinde çeşitli prensipler içerisinde çalışacak. 

Uber’in İstanbul’da yasaklanmasının ardından taksi sıkıntısı kendini göstermeye başlamıştı. Katıldığı bir televizyon programında konuşan İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 5 bin yeni sarı taksi projesi olduğunu açıkladı. İstanbul’da bulunan mevcut 17 bin 395 taksinin talepleri karşılayamadığını belirten İmamoğlu, “Sıkıntı var. Bunu taksiciler de biliyor. Bazen taksi duraklarında insanlar taksi bulamıyor. Başka sistemler, korsanlar devreye giriyor. Biz kiralama modelini getiriyoruz. Taksinin sahibi İBB olacak. Kiralama modeliyle, kontrollü bir sistemle. Meclis’e getireceğiz bu konuyu. Eğer Meclis’te uzun vadeli bir model onaylanırsa, oradan yürüyeceğiz” dedi. 

Korsan taksiciliği yok eden yeni bir model getiriyoruz

Getirilecek modelin onaylanması halinde 3 yıllık taksi kiralama modelinin getirileceğini söyleyen İmamoğlu, taksici esnafını koruyan, disiplinli ve korsan taksilerin olmayacağı bir model olacağını söyledi. 5 bin yeni sarı taksinin üç vardiya halinde ve belirli prensipler çerçevesinde çalışacağını aktaran İmamoğlu, “Bunu yapmaya İBB kanunen yetkili. QR koduyla, İstanbulkart’la beraber taksi paranızı ödeyebileceksiniz. Bir de özel tasarım taksi modeli çalışması yarışması başlatacağız. Korunaklı, pandemi sürecine uygun, taksiciye müdahalesi olmayan… Bildiğimiz sarı taksi. Tarife aynı, her şey aynı”. Dedi.

Taksi ücretleri İstanbulkart ile ödenecek

Taksi ücretlerinin İstanbulkart ile ödeme yapılabileceğini ve bu sayede hem İstanbul’daki taksi ihtiyacının karşılanacağını hem de piyasayı dengede tutacağını ifade eden İmamoğlu, “Taksici esnafı için de hem taksilerini yenilemeyle ilgili hem de bu yeni modelle taksicilerin güvenliğini sağlamayla ilgili bir yarışma yapacağız. Bir nevi İstanbul’a özgü taksi üretimine de start vermiş olacağız bu çalışmayla.” Dedi. 

Ayrıca, deniz ulaşımının payını da büyütmeyi istediklerini açıklayan İmamoğlu, “8 ayda 50 deniz taksi ile denize ineceğiz. 50 ile başlıyoruz ama bu çok büyüyeceğini de görüyorum. Kolay yanaştıracağı ekstra iskeleler ilave ettireceğiz.” İfadelerine yer verdi.

 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı