Trend

İstanbul’da Toplu Taşıma Kullanımı Ciddi Oranda Azaldı

Moovit, İstanbul’daki toplu taşıma rakamlarının Corona virüs sonrasındaki halini inceleyerek, kapsamlı bir rapor hazırladı. Bu rapora göre İstanbul genelinde toplu taşıma oranı %72.1 oranında azalma gösterdi.

İnsanlar Corona virüsünden etkilenmemek adına zorunlu kalmadıkça dışarıya çıkmıyor. Bundan dolayı da dünya genelinde toplu taşımaya duyulan ihtiyacın da azaldığı söylenebiliyor. Toplu taşıma uygulaması olan Moovit de Corona virüsünden öncesi ve sonrasına bağlı olarak bir rapor yayınladı.

Günlük olarak güncellenen Moovit kapsamında COVID-19 salgını öncesine nazaran değişiklik gösteren toplu taşıma talebinden bahsediliyor. Moovit’in 750 milyon kullanıcısına dayalı olarak ortaya çıkan bu analiz, ciddi bir rapor olarak ele alınıyor.

Türkiye’deki toplu taşımayı da analiz eden Moovit, İstanbul, İzmir, Aydın, Ankara, Antalya, Bursa, Adana ve Mersin odaklı olarak gerçekleşti. Moovit doğrultusunda İstanbul’da %72.1, İzmir ve Aydın’da %72.4, Ankara %75.4, Antalya’da %62.4, Bursa’da %62.5 ve Adana ile Mersin’de ise %70 oranında azalma görüldü.

Moovit tarafından yapılan bu analizde 7 Mart itibarıyla bir yükseliş söz konusu olarak görülüyor. 11 Mart günü de zirveye ulaşan toplu taşıma talepleri, sonrasında da düşüşe geçti. Moovit raporlarında sadece Türkiye bazlı bir araştırma söz konusu olmuyor. Moovit tarafından hazırlanan raporda 30 ülke ve bu ülkelerdeki her şehri analiz edebilmek mümkün olabiliyor. Aynı uygulama geçen günlerde Citymapper tarafından da gerçekleştirilmişti.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı