Trend

İtalya, Buzulların Üstünü Brandayla Kaplıyor

Küresel ısınma sebebiyle yükselen sıcaklıklar, dünyamızdaki buzul kütlelerini tehdit ediyor. Bu konu hakkında çalışmalara devam eden İtalya, ülkesinde buzulları korumak amacıyla çok ilginç bir yönteme başvurdu. İtalya, ülkesinde bulunan buzulların erimesini bir nebze de olsa azaltmak için dev brandalarla kapladı.

Yaz ayının gelmesiyle birlikte sıcaklıklar tavan yaptı. Alp’in buzlarını güneşten korumak gerekiyor. İtalya ise bu konu hakkında çok ilginç bir çözüm buldu. Kuzey İtalya’da, Presena buzulu 1993 yılından beri hacminin üçte birini kaybetti. Buzul korumacıları, kayak mevsiminin sona erdiği zaman teleferikler depolarına kaldırıldığında, buzların güneşten erimemesi için beyaz brandaları kullanıyorlar. 

İtalya, buzulların erimesini önlemek için branda kullanıyor

Koruma işiyle uğraşan Carosello-Tonale şirketine başkanlık yapan 34 yaşındaki Davide Panizza, “Bu alan sürekli olarak küçülüyor, bu yüzden elimizden geldiği kadar her yeri kaplamaya özen gösteriyoruz” dedi. 2008 yılında buzulların üstünü örtmeye başlayan ekibiyle birlikte 30.00 metrekare alanı kaplayan şirket, günümüzde ise 100.000 metrekare alanı brandayla kaplayabiliyor. 

AFP’ye göre, buzulların üstüne serilen brandalar geotekstil malzemesi olup, gelen güneş ışığını yansıtarak dışarıdan daha az bir sıcaklığı muhafaza edebiliyor. Böylelikle minimum seviyede olsa buzullar korunmuş oluyor. Trentino Alto Adige ve Lombardiya bölgeleri arasınki sınıra branda seren işçiler, bunu 2700 – 3000 m rakımda yapıyor. Karların üstüne serilen bu özel brandaları dağların eteklerine seren işçiler, böylelikle buzul ve karları güneş ışığından korumaya çalışıyor. Karların üstüne serilen brandaları daha iyi germek için dağınık bir halde çalışan ekip, brandaların sıcaklık dolayısıyla kaymaması için birbirlerine dikiyorlar. Ayrıca esen rüzgârlar nedeniyle uçmaması için çapa görevini gören kum torbalarını serilen brandaların belirli yerlerine yerleştiriyorlar. Yerleştirilen 70 m x 5 m ölçüsündeki brandalar beyaz rengi sayesinde kardan ayırt edilemez bir hale geliyor. Brandaların tamamını 6 haftada seren ekip, kış sezonunun yaklaştığı zaman 6 haftalarını vererek serdikleri brandaları tekrardan topluyorlar. Bu operasyona liderlik eden Franco Del Pero, “Eylül ayında onları kaldırdığımızda ve brandaların görevini yerine getirdiğini gördüğümüzde, yaptığımız işle gurur duyuyoruz” dedi.  

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı