Trend

İtalya COVID-19 Salgınına Karşı Aşı Geliştirdi

İtalyan bilim adamları, COVID-19 salgınına karşı kullanılmak üzere bir aşı geliştirerek fareler üzerinde olumlu sonuçlar verdiğini iddia etti. İtalyan bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre fareler üzerinde denenen aşının COVID-19 salgının insanlara bulaşmasını engelleyebildiğini iddia etti.

COVID-19 salgını sebebiyle dünyayı etkisi altına alan ve en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alan İtalya, COVID-19 salgınına karşı aşı ürettiğini ve fareler üzerinde olumlu sonuç verdiğini açıkladı. Laboratuvar ortamında geliştirilen COVID-19 aşısı, İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Spallanzani Hastanesi’nde test edildi. İtalyan bilim insanları, yeni bulunan aşının insan hücrelerinde bulunan SARS-CoV-2’yi etkisiz hale getirdiğini açıkladılar. 5 farklı fare adayı arasından en iyi 2 aday fareyi seçerek denenen bu aşının etkili olduğu ve insan hücrelerine bulaşmayı engelleyen antikorlar içerdiği açıklandı.

COVID-19 salgınına karşı dünyanın farklı bölgelerinde aşı çalışmaları devam ediyor 

Dünyanın farklı bölgelerinde COVID-19 salgınına karşı aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Geçen hafta İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde 2 gönüllü denek ile yapılan aşı denemelerinde bir deneğe COVID-19 aşısı diğer deneğeyse menenjit aşısı uygulanmıştı. COVID-19 salgınına karşı aşı çalışmasının yanında bir tedavi yöntemi olarak ortaya çıkan plazma tedavisi de mevcut. Ülkemizde aktif olarak kullanılan ve COVID-19 salgınını yenen insanların kanından alınan plazma yoğun bakım hastalarına verilerek hastalığa karşı bağışıklık kazanmaları sağlanıyor. 

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı