Teknoloji

İTÜ ARI Teknokent’ten Yerli Tele Tıp Yazılımı

Dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran korona virüs salgını mücadelesi kapsamında İTÜ ARI Teknokent’te yerli bir Tele Tıp Yazılımının geliştirildiği ifade ediliyor. İTÜ ARI Teknokent bünyesinden çıkan yerli bir firmanın, Tıp alanında yeni bir çözüm ortaya koyabilecek olan bir yazılıma imzasını attığı konuşuluyor.

Geliştirilen yazılım sayesinde 1 doktorun uzaktan yüzün üzerinde hastayı tedavi edebilme olanağına sahip olacağı bildirildi. Bir sağlık teknolojileri kuruluşu olan Ceiba; etkili bir tele-tıp çözümüne imzasını attı! Korona virüsün dünyadaki yeni merkezi olarak ön plana çıkan Amerika Birleşik Devletlerinde hizmet sunmak amacıyla geliştirilen yazılımda; karantina ve izolasyon odaların kurulması ve solunum cihazlarının takip edilmesi esas alınıyor.

Solunum Cihazları Anlık Olarak Takip Edilecek!
Covid 19 ile mücadele kapsamda İTÜ ARI Teknokent bünyesinden çıkan bir yerli firmanın yeni bir tele-tıp uygulaması geliştirdiği ifade ediliyor. Özel karantina ve izolasyon odalarının kurulması sonrasında bir monitör ile solunum cihazının anlık olarak takip edilmesi esasında dayanan bu uygulamanın özellikle bulaşıcı hastalıklarda etkili olduğu bildiriliyor.
Sağlanan veri akışını doktor ve hemşireler hem akıllım telefonlarından hem de diğer cihazlardan rahatlıkla takip edebiliyorlar. Bu da otomatik bir tanı uyarısının yapılmasını mümkün kılıyor. Böylece bulaşıcı hastalıklarla mücadele noktasında önemli bir kazanım da elde edilmiş oluyor.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı