Trend

İTÜ, KKTC’de Kuluçka ve Teknokent Kuracak

İTÜ ARI Teknokent’in eski Genel Müdür Deniz Tunçalp, Linkedln üzerinden paylaşımda bulunarak KKTC’de yeni kuluçka ve teknokent kuracağını açıkladı. Tunçalp, nisan ayında ARI Teknokent’teki görevinden ayrılmıştı. 

Geçmiş dönemlerde İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’in Genel Müdürlüğünde görev yapmış olan Deniz Tunçalp, Linkedln üzerinden yeni bir projeyi açıkladı. İTÜ Üniversitesi sanayi iş birliği ve girişimcilik alanında rektör danışmanı olarak görev yapan Deniz Tunçalp, KKTC’ne yeni kuluçka merkezi kurmak için yola çıkacağını açıkladı.

Tunaçlp, Linkedln üzerinden yaptığı paylaşımda “Üniversitemin göverlendirmesi ile İTÜ KKTC’ye kuluçka kurmak ve teknokent fizibilitesi hazırlamaya gidiyorum. Tam zamanlı görevlendirme olduğu için görev süresince çoğunlukla Magosa ve Lefkoşa civarında olacağım.” İfadelerini kullandı. 

Yeni kuluçka merkezi fırsatlara kapı açacak

KKTC’de yeni kuluçka merkezini kurmak için yola çıkan Deniz Tunçalp, kuluçka merkezi için isim belirlemek için isim önerilerine açık olduğunu belirtti. Tunçalp, kuluçka merkezinin isminin Kıbrıs Türkçe’sinden bir kelime olmasının daha güzel ve anlamlı olabileceğini de Linkedln üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu. 

Tunaçlp, geçtiğimiz nisan ayında İTÜ ARI Teknokent’in Genel Müdürlüğündeki görevine son verilmişti. Sosyal medya üzerinde bir paylaşımla açıklama yapan ve görevinden ayrılmasının üniversite yönetiminin ortak kararı olduğunu ve İTÜ’deki kendi akademik işlerine odaklanmak istediği için bu kararı aldığını paylaşmıştı. KKTC’de kurulacak olan kuluçka merkezi diğer kuluçka merkezlerinden farksız olarak birçok yeni fırsata da ev sahipliği yapacak. Kuluçka merkezi sayesinde bir girişimci, girişimini geliştirmek için maddi ve manevi destek verecek. Merkezin tek işlevi bununla sınırlı değil. Ayrıca yeni girişimcilere ekipman, ofis, altyapı desteği sağlar; düzenlenen eğitim programlarına ücretsiz olarak katılabilme ve girişimin yönlendirilmesinde yardımcı olur ve yatırımcılar ile girişimcileri bir araya getiriyor. 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı