Finans

Jack Ma, Artık Çin’in En Zengin İş İnsanı Değil

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Çin’in en zengin iş insanı unvanını kaybetti. Hurun Araştırma Enstitüsü’nün küresel alanda gerçekleştirdiği araştırmaya göre Ma, artık Çin’in en zengin dördüncü insanı sırasına geriledi.

Geçtiğimiz aylarda oldukça fazla konuşulan konulardan bir tanesi, Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma idi. Bunun sebebiyse Ma’nın hükümeti eleştiren açıklamalarından sonra ortadan kaybolmasıydı. Uzun süre ortalıktan kaybolan Çinli Milyarder ile komplo teorileri konuşulurken bir video paylaşmış ve Ma’nın en azından hayatta olduğu izlenimi uyandırmıştı. Ancak söz konusu video, büyük bir kitleyi tatmin etmedi ve bu videonun teknolojinin bir ürünü iddia edildi. 

Jack Ma’nın ortadan kayboluşu sıradan bir olay değil. Zira ortadan kaybolduğunda, Alibaba ve Ant Group’un hisse senetleri düştü. Ayrıca Çin hükümeti, bu şirketlere baskı da uyguladı. Bu da Ma’nın servetini, bon birkaç aylık sürede 11 milyar dolar eritti. Ayrıca Jack Ma ismi, Çin’in en büyük girişimcilerinin yer aldığı prestijli listeden de kaldırıldı. Ma bugünse, 2020 ve 2019 yıllarında zirvede olduğu ‘Çin’in En zengin iş insanı’ listesindeki yerini kaybetti.

Jack Ma, Çin’in en zengin dördüncü iş insanı oldu

Çin merkezli Hurun Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan ve Çin’in en zengin iş insanlarını belirleyen küresel çaptaki araştırmanın sonuçları, yayımlandı. Enstitünün yayımladığı listeye göre Jack Ma, bu yıl tam üç sıra gerileyerek, Çin’in en zengin dördüncü iş insanı olarak kayıtlara geçti. BU düşüşün yaşanan gelişmelerin sonrasında gerçekleşmesi, Jack Ma’ya karşı savaş açıldığını düşündürüyor.

Çin’in en zengin iş insanlarına baktığımızda ise bu yılın birincisi şişe su üreten Nongfu Spring isimli şirketin sahibi olan Zhong Shanshan olduğunu görüyoruz. İkinci sırada ise dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Tencent’in kurucusu Pony Ma yer alırken üçüncü sırad a ise Çin’de hizmet veren, tarım üzerine kurulu teknoloji şirketi olan Pinduoduo’nun sahibi Colling Huang yer aldı.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı