Trend

Jamie Lynn Spears, Elon Musk’ı Kedilerini Öldürmekle Suçladı

Ünlü Hollywood yıldızı Jamie Lynn Spears, kedilerin sesi duyulamayan bir otomobil tarafından ezildiğini dile getirerek, sesiz çalışan elektrikli otomobilleri yüzünden Tesla ve Elon Musk’ı kedileri öldürmekle suçladı. 

Britney Spears’ın kız kardeşi ünlü oyuncu Jamie Lynn Spears, Instagram üzerinden bir video yayınlayarak videoda, Tesla model bir otomobilin birden fazla kediyi ezerek ölümlerine yol açtığını, bunun sorumlusunun ise Elon Musk’un ürettiği Tesla araçlarının olduğunu dile getirdi. 

Spears, elektrikli otomobillerin sokak hayvanlarını uyarması için ses çıkarması gerektiğini, otomobillerden ses çıkmadığı için kedilerin yoldan kaçmadığını belirtti. Tesla şirketinin sahibi Elon Musk, haklı olan Jamie Lynn Spears’a herhangi bir cevap vermese de ünlü oyuncu yaptığı paylaşımı çok kısa bir süre sonra sildi.

Görme engelli yayalar ve sokak hayvanları, elektrikli otomobilleri fark edemiyor

Elektrikli otomobil üreticileri ve Tesla Eylül 2020 itibarıyla bu konuyla alakalı değişiklik yapmaları gerekiyordu. ABD ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, düşük hızda hareket eden otomobillerin en az 43 desibel ses çıkarması gerektiğinin altını çizerek şu ifadelere yer verdi; “Bu kural, görme engeli bulunan yayaların hibrit ve elektrikli araçları algılayıp tedbir almasına olanak sağlayacak.” 

Avrupa da buna benzer bir kural getirerek Temmuz 2019 itibariyle Avrupa Birliği sınırları içerisinde üretilen ve piyasaya sürülen tüm elektrikli otomobillerin akustik ses sistemine sahip olması gerektiğini vurgulamıştı. 

Elektrikli otomobiller bu standartlarda üretilirse çıkardığı ses bulaşık makinesinin çıkardığı ses düzeyinde olacak ve bu sayede hem görme engelliler hem de sokak hayvanları bu sesi duyarak kazalardan kaçınacaklardı.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı