Trend

Jüpiter ve Satürn Birleşiyor!

Bu yılın 21 Aralık’ı yalnızca en uzun gece olmakla kalmayıp, yüz yıllardır meydana gelmemiş bir sahnenin de gerçekleşmesine de ev sahipliği yapacak. 21 Aralık’ta Jüpiter ve Satürn çift gezegenmiş gibi gözükecek ve bu sahne, dünyanın her yanından izlenebilecek.

 

Jüpiter ve Satürn gezegenleri için bu 21 Aralık çok özel olacak. Yalnızca dünyanın en uzun gecesi yaşanmakla kalmayıp, iki gezegenin birleşimine de şahit olacağız. Jüpiter’le Satürn, 21 Aralık’ın gün batımında birbirlerine doğru yaklaşacak ve çift gezegen gibi görünecekler. Bu olay daha önce tarihte bir kere daha, Orta Çağ’da yaşanmıştı.

Jüpiter ve Satürn’ün hizalanmasının çok nadir olduğunu ifade eden Rice Üniversitesi Gökbilimcisi Patrick Hartigan, daha önce bu iki gezegenin 4 Mart 1226’da birbirilerine yaklaştığını söyledi ve “21 Aralık akşamı, iki gezegen dolunayın çapının 5’te biri oranında birbirinden uzakta, çift gezegen gibi gözükecek. Teleskop kullanan çoğu kişi, iki gezegeni ve en büyük uydularından birkaçını aynı görüş alanında görebilecek.” Açıklamalarında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı