Trend

Kanuni Sultan Süleyman’ın Portresi, 5 Milyon TL’ye Satıldı

Sotheby’s isimli müzayede evi, İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları isimli bir açık artırma etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında satılan ürünlerden bir tanesi de Kanuni Sultan Süleyman’a ait bir portreydi ve bu portre, 438 bin sterlin, yani yaklaşık 5 milyon TL’ye satın alındı.

İngiltere’nin en tanınmış müzayede evlerinden biri olan Sotheby’s, tarihimizi de yakından ilgilendiren bir açık artırma dizisi gerçekleştirdi. Bu açık artırmada satışa sunulan eserlerden bir tanesi, “Muhteşem Süleyman” olarak da bilinen Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın portesiydi. “İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları” ismiyle başlayan açık artırmada Kanuni’nin portesine 438 bin sterlin, yani yaklaşık 5 milyon lira verildi.

Londra’da gerçekleştirilen açık artırmaya fiziksel katılım olmadı. Tarihi eser meraklıları, bu açık artırmaya telefon ve internet üzerinden katılım sağladılar. Sotheby’s yetkilileri, Kanuni Sultan Süleyman’ın portresini satın alan kişi ile diğer ürünlerin yeni sahiplerine dair isim ve bilgi paylaşmadılar.

İşte 5 milyon TL’ye alıcı bulan o portre

Sotheby’s yetkilileri, Kanuni Sultan Süleyman’ın portresinin 16. yüzyıldan kalma olduğunu ifade ettiler. O dönemlerde 43 yaşında olduğu tahmin edilen padişahın bu portresinin, Preveze Deniz Zaferi’nden sonra yapıldığı ve Muhteşem Süleyman’ın en güçlü dönemlerini temsil ettiğine inanılıyor. 19. yüzyıldan beri Fransız bir ailenin elinde olan portre, satış işlemlerinin tamamlanmasının ardından yeni sahibine ulaştırılacak. Müzayede evi yetkilileri, 5 milyon TL’ye satın alınan portenin, değerinden 4 katından fazlasına satılmış olabileceğini söylüyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de açık artırmadaydı

Sotheby’s tarafından gerçekleştirilen İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları açık artırmasının önemli katılımcılarından bir tanesi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ydi. Açık artırmaya çıkarılan ürünler arasında teklifler veren belediye yetkilileri, 9 adet Kur’an-ı Kerim ile birkaç adet el yazması eseri satın aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan açıklamalarda, o eserlerin artık İstanbul’a ait olduğu ifade edildi.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı