Trend

Kevin Systrom’dan Covid-19 Virüsünün Yayılma Hızı Açıklaması

Dünyanın birçok ülkesi corona virüsten olumsuz yönde etkilendi ve milyonlarca ölümler gerçekleşti. Her gün vaka sayısının artmakta olduğu Covid-19 mikrobu ile bütün bilim insanları ve doktorlar savaşıyorlar. Tedavi için uygun olan aşı ve tedavi yöntemleri araştırılıyor olsa da hala çözü bulunmuş değil. En acı ve fazla kayıpların yaşandığı yer de ABD.

Instgramın kurucusu olan Kevin Systrom paylaşmış olduğu twette Covid-19 mikrobunun ülkesinde yayılım hızını gösteren bir grafik hazırladığını açıkladı. Rt.live adını verdiği ve Covid-19 virüsünün yayılma hızını ülke genelinde il ve eyaletlere göre artışlarını takip etmede olanak sağlıyor. Virüsün bir insandan diğer insana yayılım hızını göstererek; günlük ve haftalık raporlarla bunları Rt.live’ da açıklıyor.

Rt.Live Grafiğinin Açılımı

Bu grafikte Covid-19 virüsünün olduğu tespit edilen bir kişiden, başka kaç kişiye bulaşmış olduğu tespit edilerek Rt.live grafiği oluşturuluyor. 1.0 üzerinde olan bulaşma sayısına rastlanıldığında bu virüsün hızlı yayılması anlamını taşıyor. Altında olan durumlarda virüsün bulaşma hızı duruyor anlamına geliyor. ABD’nin birçok eyaletlerinde bu oran 1.0ın üzerinde olduğu görülürken; geçen hafta 1.0ın altına düşmüş olduğu Rt.live grafiğinde görülüyor.

Kevin Systrom’un yapmış olduğu bu analizin kullanımı oldukça kolay ve basit olduğu görülüyor. Üstelik bölgelere ve illere göre de bulaşma sayısını, yayılma hızını grafikte görebiliyoruz. Bu uygulamanın nasıl olduğunu ve hesaplamaların nasıl yapıldığını merak edenler varsa; Jupyternotebook uygulamasını indirip inceleme yapabilirler. Önümüzdeki günlerde diğer ülkeler için de bu analizler hesaplanacak. Bu durum insanlık için oldukça sevindirici bir haber.

 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı