Finans

Kickstarter, 2020’de Ne Kadar Bağış Topladığını Açıkladı

Dünyanın en tanınmış ve popüler fon toplama platformlarından biri olan Kickstarter, 2020’de ne kadar bağış topladığını açıkladı. Kickstarter tarafından yapılan açıklamaya göre, kullanıcılar tarafından platform üzerinden yapılan toplam bağış miktarı 23 milyon dolar. 

Video oyun sektörü yıllar geçtikçe adeta bir kartopu misali büyümeye devam ediyor. Bu dünyada iki farklı alanda olan iki grup var. Bir yanda dünyanın en büyük ve en önde gelen geliştirici şirketler, diğer yanda ise yeterli bütçeye sahip olamayan bağımsız geliştiriciler. Bağımsız geliştiriciler, yeni bir oyun geliştirmek için ellerinden gelenin fazlasını yaparken bütçe sorunları ile karşı karşıya kalıyorlar. İyi bir oyun yapmak çok ciddi miktarda bütçe gerektirdiği için bağımsız geliştiriciler bütçeyi karşılayabilmek için fon toplama platformlarına yöneliyorlar. 

Dünyanın en popüler ve en tanınmış platformlarından bir tanesi Kickstarter. Şimdiye kadar piyasaya sürülen ve kullanıcılar tarafından büyük beğeni toplayan oyunlardan bazılarının geliştirilmesinde payı olan platform, tamamen gönüllülük esası ile çalışmakta. Bağımsız geliştiriciler bu platforma yükledikleri oyunların tanıtımını yaparak oyunun tamamlanması için gereken bütçe miktarını belirtiyor. Kullanıcılar eğer tanıtımdan memnun kalırlar ise projenin devam etmesi için bu geliştiricilere bütçelerine göre yardımda bulunuyorlar. 

Kickstarter, 2020’de 23 milyon dolar bağış topladı

2020 yılının sonlarına gelmemizle birlikte Kickstarter tarafından yayınlanan bu rapor, 2020’de ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Rapora göre 2020 yılı içerisinde toplanan bağış miktarı toplamda 23 milyon dolar. Toplanan bu miktarın 4,6 milyon dolarını “Eiyuden Chronicle: Hybdred Heroes isimli oyun elde etti. 2022 yılında kullanıcılara sunulması beklenen bu oyun, hedeflediği bağış miktarından çok daha fazlasını elde etmiş durumda. Japon menşei olan bu oyun RPG türünde. Japon kültürünü yansıtan bu oyun, kullanıcıların ilgisini fazlası ile çekmiş durumda. Birbirinden farklı karakterler, sıra tabanlı savaşlar ve lonca sistemi ile birlikte çok gelişmiş bir yapıya sahip. Kickstarter platformu ile projesine destek arayan ekip, beklenenin de üstünde bağış olarak projelerini kanıtlamış durumda. 

Kickstarter’de 2020 yılında en fazla bağış toplayan 10 oyun

 

  • Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes: 4,6 milyon dolar (46 bin destekçi)
  • The Wonderful 101:Remastered: 2,3 milyon dolar (33 bin destekçi)
  • Pathfinder: Wrath of the Righteous: 2 milyon dolar (35 bin destekçi)
  • Sea of Stars: 1,26 milyon dolar (25 bin 500 destekçi)
  • Kindred Fates: 685 bin dolar (10 bin 800 destekçi)
  • My Time At Sandrock: 525 bin dolar (9.900 destekçi)
  • Venus Blood Hollow: 363 bin dolar (1.500 destekçi)
  • Anstoss 2022: 300 bin dolar (3.800 destekçi)
  • Curse of the Sea Rats: 295 bin dolar (5.900 destekçi)
  • The Last Faith: 280 bin dolar (4.000 destekçi)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı