Trend

Koronavirüs Aşısı Türkiye’de İlk Kez Gönüllülere Uygulandı

Çinli bir şirket tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin de faz 3 testlerine katıldığı koronavirüs aşı adayı, Türkiye’de ilk kez gönüllülere uygulandı. Aşı, herhangi bir yan etki görülmemesi halinde Türkiye’deki binlerce gönüllüye daha uygulanacak.

Çinli şirket tarafından geliştirilen aşının Türkiye’deki ilk gönüllü aşılama uygulaması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli sağlık personeline aşı vurulmasıyla resmen başlamış oldu. Faz 3 aşamasındaki aşının önümüzdeki 1 hafta içinde 1300 kadar kişiye daha enjekte edileceği belirtiliyor.

İlk aşılama uygulaması tamamlandıktan sonra bir süre, aşı enjekte edilen kişilerde herhangi bir yan etki ortaya çıkıp çıkmadığı takip edilecek. Her şeyin planlandığı gibi gitmesi halinde ikinci aşılama süreci başlayacak. Bu süreçte hem ilk aşılama sürecinde aşı olanlar ikinci kez aşı olacaklar, hem de binlerce yeni gönüllü daha test aşamasına katılmış olacak.

Aşılama uygulamalarında sağlık personellerine ve yüksek risk grubunda olan gönüllülere ağırlık verilecek. Aşılama uygulaması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri, Gaziantep ve Malatya’daki toplam 25 tıp fakültesi ve hastanede gerçekleştirilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı