Trend

Koronavirüs Aşısının Ücreti Ne Kadar? 

Koronavirüs aşısıyla ilgili olarak her geçen gün yeni haberler geliyor. Bu haberler pandemi endişesi taşıyan herkesi bir yandan heyecanlandırırken bir yandan da bazı soruları beraberinde getiriyor. Bu sorulardan en büyüğü ise, koronavirüs aşısının ücretli olup olmayacağıydı. Sorunun yanıtı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi.

 

Son sayılarla birlikte dünya genelinde ortalama 1,5 milyona yakın insan koronavirüs yüzünden hayatına kaybetti ve can kayıpları her geçen saat artmaya devam ediyor. Bu kötü haberlerin yanında insanları bir nebze umutlandıran koronavirüs aşısı konusundaki gelişmeler de gündemimizi kapladı. Amerika’da Moderna; Almanya’da BioNTech ve Pfizer, 3. fazına geldikleri aşıların etki oranlarının %90’ın üzerinde olduğunu açıkladılar.

 

Aşılar geliştirilirken bir diğer yandan da bu aşıların transferleri ve depolanmaları ile ilgili nasıl yollar izleneceği konuşuluyor çünkü bu aşıların soğuk ortamda taşınmaları ve bekletilmeleri gerekiyor. Bu sorunları da atlattığımızda, en büyük soruya gelmiş oluyoruz: Koronavirüs aşısının ücreti ne olacak?

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konu ile ilgili olarak, “Risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin aşılanmasının ücretsiz olarak tamamlanacak” açıklamasında bulundu. Tabii aşı ücretlendirmeleri konusunda BioNTech & Pfizer’in üretim kapasitesi de önem arz ediyor. Şirket, 2020 sonuna kadar 20 milyon; 2021’de ise 650 milyon kişilik aşı üretebileceğini söyledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı