Trend

Koronavirüse Karşı En Riskli Kan Grubu

COVID-19 salgınına karşı dünya genelinde çalışmalar devam ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre COVID-19 salgınına yakalanma riski ile kan gurubu arasında ilişki olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar en riskli kan grubunun ise A grubu olduğunu belirtti.

Tüm dünya geneli COVID-19 salgını ile mücadele ederken çeşitli araştırmalar da devam ediyor. Bu çalışmalar arasında COVID-19’u analiz etmek için bir çalışma da yapıldı. Norveç ve Almanya’da yapılan araştırmaya göre COVID-19 salgını ile kan gruplarının ilişkili olduğu ortaya çıktı. A kan grubuna sahip insanların virüse yakalanma riski en fazla olurken, 0 kan grubuna sahip insanların ise virüse yakalanma riski en az olarak açıklandı. Virüsün en etkili olduğu ülkeler arasında olan İspanya ve İtalya’da oksijene ihtiyaç duyan 1610 insandan kan örnekleri alınarak genetik çalışmalarda bu kanıya ulaşıldı.

İnsan genomunda 2 nokta, COVID-19 ile bağlantılı

İspanya ve İtalya’daki hastalardan alınan örnekler incelendiğinde insan genomunda mevcut 2 noktanın COVID-19 ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. COVID-19 ile solunum risklerinde ortaya çıkan bu iki noktanın bir tanesinin kan gruplarını belirleyen gen olduğunu araştırmacılar ortaya çıkardı. Çalışmalar sonucunda A kan grubuna sahip insanların virüse yakalanma riskinin daha fazla olduğu açıklandı.

Ayrıca yapılan araştırmaya göre, A kan grubuna sahip insanların kendi solunumunu yapamayacak duruma gelme olasılığı ise %50’den daha fazla. 0 kan grubuna sahip insanların ise kendi solunumunu yapamayacak duruma gelmesi normal seviyeden %35 daha az. Araştırmacılar tarafından açıklanan bu bilgiler henüz hakem heyetinden geçmedi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı