Trend

Koronavirüsün Bir Belirtisi Daha Ortaya Çıktı

John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, koronavirüsün kulak ve kulağın hemen arkasında bulunan mastoid kemiğini enfekte edebileceğini tespit etti. Detayları JAMA dergisinde yayınlanan çalışma kapsamında yaşları 60 ila 80 arasında değişen toplam 3 hasta uzun bir incelemeye alındı.

Tüm dünyayı etkisi alan yeni tip koronavirüs, birçok kişide kuru öksürük, halsizlik, yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, koku veya tat kaybı ve nefes darlığı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Uzmanlara göreyse virüs için şu anda üç anahtar belirti bulunuyor: Kuru öksürük, yüksek ateş ve koku veya tat kaybı.

Şimdiyse John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, virüsün yalnızca burun ve boğazı değil, aynı zamanda kulak ve kulağın hemen arkasında bulunan kafatasının mastoid kemiğini enfekte edebileceğini tespit etti.

Yapılan yeni araştırma kapsamında bilim insanları, biri 60’lı yaşlarında erkek, biri yine 60’lı yaşlarında kadın ve diğeri 80’li yaşlarında bir kadın olmak üzere koronavirüsten hayatını kaybeden toplam 3 hastayı inceledi. Yapılan incelemeler sonucunda hastaların orta kulak ve mastoid kemiklerinde virüs olduğu tespit edildi.

Dr. Katilyn Frazier liderliğindeki araştırmacılar, sonuçları JAMA dergisinde yayınlanan çalışma için “Bu çalışma, SARS-CoV-2 virüsünün orta kulakta ve mastoiddeki varlığını doğrulamaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı