Girişimcilik

Kozmetik Ürünleri Sanal Deneme Girişimi: PulpoAr

PulpoAr, geliştirdiği artırılmış gerçeklik teknolojisi ile markaların e-ticaret sitelerinde satılan ürünleri kullanıcıların sanal olarak denemelerine olanak sağlıyor. 

PulpoAr, 2020 yılında Onur Candan, Buğrahan Bayat ve Rayan Godoi tarafından kuruldu. 1 yıllık geliştirme aşamasından sonra kurulan PulpoAR, 20 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. PulpoAr, kozmetik firmasının e-ticaret sitesi üzerinden sattığı bir ruju kullanıcının bilgisayar kamerasını kullanarak sanal olarak denemesine olanak sağlıyor. Ayrıca bu deneyim reklam ekranlarına ve akıllı aynalara da entegre edilerek, mağazalarda fiziksel olarak da kullanılabiliyor. PulpoAr’ın Sanal AR ürünü deneme eklentisi kolaylıkla firmaların platformlarına entegre edilebiliyor. Bu uygulama signage ekran, akıllı ayna, Instagram ve web gibi farklı platformlarda da kullanılabiliyor. 

PulpoAr, sanal deneme teknolojisi kozmetik sektörünün pek çok ürününde kullanılabiliyor. Ayrıca kozmetik ürünlerinin yanı sıra optik sektör için özelleştirilen PulpoAr, sanal gözlük deneme teknolojisini de sunuyor. Akıllı öneri teknolojisi üzerinden çalışan PulpoAR, kadınların yüz hatlarını tanıma teknolojisi sayesinde özelleştirilmiş bir makyaj önerisinde de bulunacak. Bu özelliğin 2020 yılı içerisinde sunulması bekleniyor. 

Türkiye dışında İngiltere, Brezilya ve ABD’de de hizmet veren PulpoAr’ın müşterileri ise Lojas Renner, Flormar, Rossmann, Watsons ve Estee Lauder. Tabii COVID-19 salgını sebebiyle bu girişime ilgi daha da artmış oldu. COVID-19 salgını sebebiyle mağazalarda tester uygulamasının kalkmasıyla bunun yerine PulpoAr teknolojisini kullanmak isteyen firmaların sayısı bir hayli arttı. PulpoAR’ın en ciddi rakipleri arasında 2008 yılında Loreal tarafından satın alınan Modiface, ve Çin’de faaliyet gösteren Youcam Makeup girişimleri bulunuyor. Rakip firmalarının önüne geçmeyi amaçlayan özellikleri ise farklı platformlara kolay entegre edilebilmesi ve akıllı ürün önerme çözümü sunması. 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı