Girişimcilik

Lidl ve Eindride Elektrikli Otonom Kamyon Üretecek

Alman süpermarket zincirleri olan Lidl, İsveç otonom araç üreticisi firması olan Eindire ile ortaklık kurarak ürünlerin dağıtılması amacı ile kullanılmak üzere Elektrikli otonom araçlar için ortaklık kurduklarını açıkladılar.

Tamamen sürücüsüz olan bu otonom kamyonlar, uzaktan komut verilerek yönlendirilme özelliğine sahip. 2018 yılında İsveç’in Halmstad şehrinde başlayıp Lidl’in merkez deposu olan Andersberg bölgesine Otonom araçlar kullanılarak test edildiğini duyurmuştu. Başarıyla sonuçlanan bu testin ardından olumlu adımlar atılarak Lidl ve Einride ortaklığının 2035 yılına kadar devam edeceği duyuruldu.

Einride şirketinin geliştirdiği otonom araçlar İsveç hükümetinin izni ile İsveç karayolu taşımacılığı alanında hizmet vermeye başlamıştı. Lidl süpermarket zinciri ile kurulan bu ortaklık sayesinde, Lidl şirketinin kendi lojistik taşımacılığı için Einride şirketinin ürettiği otonom elektrikli araçları kullanacağı duyuruldu.

Einride CEO’su Robert Flack açıklama yaparak, “Yurt içindeki karayolu taşımacılığını çevreye verilen zararların %30’unda kamyonlardan çıkan gazlardan sonuçlanmaktadır. Bu nedenle 2035 yılına kadar Elektrikli otonom araçları İsveç karayollarında %40 oranına kadar yükselterek Lidl şirketi ile çok önemli bir adıma imza atacağımıza inanıyorum.” dedi.

Einride Otonom Araçlar, 2016 yılında İsveç’in Stockholm şehrinde kurulan nakliye şirketi. Bu şirketi kurmalarındaki en büyük amaç nakliye kamyonlarının çevreye verdiği zararları Otonom elektrikli araçlar üreterek minimum zarara indirmekti.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı