Trend

LinkedIn, Türkiye’ye Temsilci Atayacağını Açıkladı

Profesyonel sosyal iş ağı olan Linedln, geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren Sosyal Medya yasası kapsamında Türkiye’ye temsilci atayacağını açıklamıştı. Linkedln yaptığı açıklamada, kullanıcılarına daha güvenli bir platform sunmanın görevi olduğunu açıkladı. 

Türkiye’de 1 Ekim 2020 tarihinde yürülüğe giren ve ‘Sosyal Medya Yasası’ olarak bilinen 7253 sayılı kanuna göre Türkiye’de günlük erişimi 1 milyonu geçen tüm sosyal ağların temsilci ataması zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda YouTube, TikTok, VK ve Dailymation geçtiğimiz günlerde Türkiye’de temsilci atadıklarını açıklamışlardı. Bu listeye katılan son platform ise Linkedln oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Linkedln’in temsilci atayacağını bildirmesi üzerine Twitter üzerinden paylaştı ve ‘Diğer sağlayıcıların da aynı hassasiyeti göstermesini bekliyoruz’ ifadelerini kullandı.

Konuyla illgili açıklama yapan Sayan;  ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tıpkı Avrupa Birliği vatandaşları gibi taciz, siber zorbalık, taklit hesap, özel hayatın gizliliğini ihlali gibi şikâyetlerini artık direkt muhataplarına iletecek. Sağlayıcılar da vatandaşlarımızın taleplerini en hızlı şekilde çözüme kavuşturacak. Sağlayıcılara çağrımız reklam yasağı ya da bant daraltma cezası gelmeden temsilcilerini ülkemizde görevlendirmeleri. Unutmadan; reklam yasağının uygulamasını BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumları hassasiyetle denetleyecek. Reklam veren şirketlere ayrıca ceza kesilecek.’şeklinde konuştu.

Amaç vatandaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesi:

 

Yürürlüğe giren kanunun amacını kimseyi hizmetlerden mahrum etmek olmadığının altını çizen Sayan,  ‘Daha önce de belirttiğimiz gibi amacımız ne sosyal ağ sağlayıcılarının ne de vatandaşlarımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmaları değil. Bizler sadece ve sadece ikirciliğin ortadan kalkmasını ve vatandaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesini bekliyoruz.’ şeklinde konuştu.

Facebook, Instagram ve Twitter henüz temsilci atamadı:

Yasanın yürürlüğe girmesinden beri temsilcilik atamayan Facebook, Instagram ve Twitter gibi patformlar para cezalarının ardından son olarak reklam yasağı ile karşı karşıyalar. Eğer bu platformlar ülkemizde temsilci atamazlarsa, bu platformlara reklam verilmesi yasaklanacak.

 

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı