Trend

Mailleşmeye Yeni bir Soluk: HEY

E-postalarımızdaki gelen kutunun hali hemen hemen herkeste vahim bir durumdadır. Gelen kutusunda reklam mesajları ve istenmeyen içeriklerle doludur. Bu konuyu ele alarak çözüm üretmeyi amaçlayan yeni bir girişim olan HEY’in iddiası büyük.

E-posta ile iletişim kurmak eskisi kadar kabul görülen bir iletişim ağı olmasa da aktif olarak kullanan kullanıcıların sayısı az değil. Mesajlaşma uygulamalarının yükselişe geçmesi sebebiyle insanlar mesajlaşma uygulamalarını kullansa da e-postaları kullanmaya devam ediyor. Lakin gelen kutularının spam ve reklam mesajlarıyla rahatsız oldukları için e-posta konusunda kullanıcıların alışkanlıklarını ciddi şekilde olumsuz etkiliyor. E-posta kullanımı resmi olduğu ve kullanıcılar tarafından odaklandıkları içerikler nedeniyle önemini tam anlamıyla kaybetmedi. Son zamanlarda Outlook ve Gmail gibi e-posta istemcilerin yaptığı geliştirmeler sonucunda gelen kutusundaki e-postalar içeriklere odaklanıyor ve istenmeyen e-postalarda azalmalar gözden kaçmıyor.

Şimdi ise e-posta alanında son zamanlarda karşımıza tanıdık bir girişim ortaya çıktı. Basecamp’in kurucu ortağı David Heinemeier Hansson. HEY isimli bu girişim, kullanıcılara e-posta adresi ve gelen kutusu sunacak. Kullanıcıların gelen kutusunun ismini ise Inbox’dan esinlenerek Imbox olarak değiştiren HEY, “Imbox” konsepti ile kullanıcıların gelen kutusunda reklam ve önemsiz mesajların yerine sadece önemli e-postaları görecek şekilde kişiselleştirebilmesine imkân sağlamayı amaçlıyor. HEY’in farklı ürünleri de mevcut. Örneğin “The Screener” özelliği size ilk defa e-posta gönderen kullanıcılar için bir değerlendirme yapmanıza olanak sağlıyor. Bu değerlendirme ile size bir daha e-posta gönderip göndermemesini seçebiliyorsunuz. Ayrıca HEY uygulaması, kullanıcılara atılan e-postalara sizi takip eden her öğeyi, gizliliği ve bloklamayı vaat ediyor. 

@hey.com uzantılı e-posta adresleri

Hey girişimi, kullanıcılara @hey.com uzantılı e-posta hesaplarını sunacak. Şuan sadece davetiye ile çalışan girişim, pek çok kişinin dikkatini çekerek insanları bu davetiye arayışına soktu. Davetiye arayışının en önemli sebeplerinden bir tanesi ise kullanıcıların kendi adı ve soyadı kombinasyonlarını alarak @hey.com uzantılı bir hesaba sahip olmak. Bu girişim yeni olsa da arkasında Basecamp’ın kurucusunun isminin olması kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı.

HEY uygulaması web üzerinden çalışıyor. Ayrıca Google Play Store’da da kullanılmaya başladı. iOS sürümünde ise kargaşa hâkim durumda. Apple’ın aldığı komisyon sebebiyle Spotify gibi başkaldırı mevcut. Ayrıca HEY uygulaması ücretli e-posta hizmeti vereceğini de duyurdu. Ücretli HEY servisinin yıllık bedeli ise 99 dolar olarak belirlenmiş. 99 dolar karşılığında kullanıcılar 100 GB’lık bir gelen kutusuna sahip olabilecek.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı