Teknoloji

Mars Helikopteri Yola Çıkmak İçin Bekliyor

NASA çalışmaları doğrultusunda başka bir gezegene uçacak olan Mars helikopteri, yola çıkmak adına hazır bir halde bekliyor. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda Şubat 2021 tarihinde Mars’a ulaşması bekleniyor.

NASA tarafından kısa süre önce Perseverance olarak adlandırılan bu Mars aracı, Florida’da yer alan Kennedy Uzay Merkezi içerisinde test edilmeye devam ediliyor. Son hazırlıkları yapılan bu donanımın parçası olan Mars helikopteri son kez test edildi.

1.8 kg ağırlığında olan bu helikopterin gövdesi, beyzbol topundan biraz daha büyük olarak ortaya çıkıyor. Dakikada 3 binden fazla dönen kanatlarıyla beraber hareket işlevini yerine getireceğinden bahsediliyor.

NASA’nın Mars helikopteri, başka bir gezegene uçan ilk nesne olarak ifade edilmekte. Bu araç çift motorlu ve Güneş enerjisiyle çalışan bir konumda olacak. Aynı zamanda da bu aracı yöneten ekip de uzay aracını yerleştirdikleri alanı bulduklarında da test sürecine Mars yüzeyinde de başlayacak.

30 gün içerisinde 5 farklı uçuş yapacak olan bu helikopterin ilk uçuşunu 30 saniye boyunca gerçekleşmesi ve 3 metre yükselmesi bekleniyor. NASA tarafından yapılan açıklama kapsamında da tepelerin ardındakileri görme açısından bu helikopterin önemine vurgu yapılıyor.

Mars helikopterinin ön fırlatma testinde bir hava kilidinin içerisine yerleştirilmesi ve dakikada 50 kez döndürülmesi işlemi gerçekleştirildi. Bu test sonrasında helikopterin beklendiği gibi çalışması sağlandı. Bu sayede de bu aracın Mars’a sorunsuz bir biçimde fırlatılabileceği de kanıtlandı. Helikopter, Perseverance Mars gezginine bağlı olarak Atlas V roketiyle beraber gönderilecek.

Mars’a hareket başladığında da Perseverance aracının Mars genelinde yaşam bulguları araması ve gezegenin iklim yapısını taraması konusunda devreye gireceği de söyleniyor.

NASA, Mars’tan toplanan bu örnekleri geri getirmek adına da ESA ile beraber çalışıyor. Her şeyin planlanması gibi gitmesi durumunda da helikopterin Şubat 2021 tarihinde Mars’a ulaşması bekleniyor.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı