FinansYatırım

McLaren, Merkez Ofisini 256 Milyon Dolara Satıyor

McLaren, Merkez Ofisini 256 Milyon Dolara Satıyor
Britanya merkezli spor otomobil üreticisi McLaren, koronavirüs salgının ekonomik durumları alt üst etmesi nedeniyle genel merkezini 256 milyon dolara satılığa çıkardı.
Devam eden koronavirüs salgınından sert bir şekilde etkilenen McLaren, Kanadalı emlak firması Colliers’ı genel merkezini 256 milyon dolara satması için görevlendirdi. Açıklama yapan takım CEO’su Zak Brown, McLaren’in nakit toplamak ve şirket borcunu azaltmak için son teknoloji ürünü Formula 1 merkezlerini satacağını ve daha sonrasında uzun vadeli olarak kiralayacağını söyledi.
McLaren’in bir otomotiv şirketi olduğuna dikkat çeken CEO Brown; İngiltere’deki 500.000 metrekarelik bir alanda yer alan McLaren Teknoloji Merkezi için “Neden bu kadar paranın emlakla ilişkisi var? Biz bir emlak şirketi değiliz, bir yarış takımı ve otomotiv şirketiyiz” ifadelerini kullandı. Şirketin Woking, Surrey’de bulunan binaya bağlı çok fazla nakiti olduğunu da belirten Brown, işinize yatırım yapmak istediğinizde bunun çok da verimli bir fon kullanımı olmadığını vurguladı.

Spor otomobil üreticisi, halihazırda tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından ağır darbe aldı, satışlar düştü ve üretim yılın başlarında durdu. Öyle ki şirket, Mayıs 2020’de 1.200 kişiyi işten çıkardı ve şubat-mayıs ayları arasında yalnızca 307 otomobil satabildiğini açıkladı. Grup ayrıca geçtiğimiz haziran ayında Bahreyn Ulusal Bankası’ndan 150 milyon dolarlık bir finansman imkânı da sağlamıştı.
Satıştan sonra McLaren’in bir yere gitmeyeceğini ve Woking’de kalacağını da belirtelim. Anlaşmaya göre merkezi 256 milyon dolar karşılığında satın alan kişi veya şirket, mülkü tekrardan McLaren’e kiralayacak. Firmanın mülkü ne kadar süreyle kiralayacağı veya aylık ne kadar ödeyeceği gibi konular kamuoyuyla paylaşılmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı