Trend

MHP: Yasaklı Siteler, VPN Üzerinden de Yasaklansın

Milliyetçi Hareket Partisi yaptığı açıklama ile VPN (sanal özel ağ) servislerinin yasaklı siteler için ülkemizde yasaklanması gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta TBMM Adalet Komisyonu’ndan geçen sosyal medya düzenlemesi 28 Temmuz günü bu kez yasalaştırılmak üzere mecliste görüşülecek. Sosyal medya şirketlerine ciddi sorumluluklar yükleyen yeni düzenleme; yapılan açıklamalara göre “hakaret ve nefret söylemlerini” bitirmeyi amaçlıyor. Sosyal medyanın ardından gündem olan bir diğer yaygın internet hizmeti ise VPN (sanal özel ağ) oldu.

Harita üzerinde gitmek istediğiniz bir noktada eğer trafik kapalı ise alternatif bir rota seçmeniz gerekebilir. VPN’ler de temel olarak böyle çalışır, size özel yol açar.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, milli güvenlik endişelerine dikkat çektiği bir açıklama ile erişime kapalı sitelerin VPN üzerinden de erişime kapatılması çağrısında bulundu.

Feti Yıldız’ın açıklamalarında VPN’in yasaklanmasına dair bir söylem yok. Ancak yasaklanan sitelerin VPN üzerinden de erişime engellenmesine yönelik bir söylem var. Yıldız, “Erişim engeli koyulan platformlara, yasaklı sitelere VPN (sanal özel ağ) üzerinden de erişimin önlenmesi için yeni ve köklü tedbirler alınmalı, uluslararası işbirliği geliştirilmelidir” dedi.

Ardından sosyal medya şirketlerini işaret ederek sözlerine devam eden Feti Yıldız, “Söz konusu platformlar, topluma haber ulaştırmaktan ziyade, kullanıcı sayısını artırmak uğruna kendilerini hiçbir disipline bağlı görmemektedir. İnternet ve sosyal medya mecralarının Türkiye’de hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için bu yasal düzenleme yapılmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Etiketler

Furkan Odabaşı

videographer & web developer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı