Trend

Microsoft, Korsan Nintendo Oyunlarının Tanıtımını Yaptı

Microsoft Edge’nin resmi Twitter hesabından geçtiğimiz hafta yapılan bir paylaşımında, kullanıcıalrın Microsoft Edge Eklentileri üzerinden indirebileceği ‘nostalji oyunlar’ yer aldı. Ancak Microsoft’un tanıtımını yaptığı ve önerdiği bu ürünlerin ‘korsan oyunlar’ olduğu ortaya çıktı. Microsoft Edge hesabı ise paylaşımdan kaldırıldı. 

Microsoft’un Windows 10 ile birlikte hayatımıza soktuğu Edge tarayıcısında da diğer tüm tarayıcılarda olduğu gibi bir eklenti mağazası var. Kullanıcılar bu eklenti mağazası üzerinden tarayıcılarına istedikleri temaları, uygulama ya da oyunları ekleyebiliyor. Geçtiğimiz hafta Microsoft Edge’nin resmi Twitter hesabından da kullanıcıların tarayıcı üzerinden indirebilecekleri ‘eğlenceli nostaljik oyunlar’ içeren bir paylaşım yapılmıştı. Ancak bu paylaşımda bahsedilen Pac-Man, Mario Kart ve Tetris oyunlarının, Nintendo gibi oyunların gerçek hak sahibi olan şirketlerden bağımsız, telif izni alınmadan korsan geliştiriciler tarafından mağazaya eklendiği öğrenildi.

Microsoft Edge, bahsi geçen paylaşımı Twitter hesabından kaldırdı:

Twitter’da yapılan paylaşım sonrası çeşitli haber siteleri bu paylaşımı kaynak olarak kullanarak bu konu hakkında haber hazırladı. Tıpkı Microsoft’un önerdiği gibi, onlar da okuyucularına bu önerilerinden bahsetti. Ancak sonrasında bu oyunların telif ihlali yapan yasa dışı oyunlar olduğu ortaya çıkınca konu tekrar gündeme geldi. 

Microsoft’un çıkan haberler sonrasında oyunların bazılarını Microsoft Edge Eklentileri mağazasından kaldırıldığı bildirildi. Ancak kaynaklara göre ilgili aramalar yapıldığında hala benzer oyunlara ulaşmak mümkün. Konu hakkında dikkat çeken bir nokta ise bu tarz oyunların hiçbirinin Chrome web mağazasında bulunmaması. Bu da Microsoft’un bu konuda yeteri kadar detaylı olmadığını ve uzantı mağazasında sorunların olduğunu gösteriyor. Oyunları eklenti mağazası üzerinden indiren kişilere de kaldırmaları yönünde uyarılar yapıldı. Çünkü yasa dışı olmalarının yanında bu tür eklentiler kötü amaçlı yazılımlara da ev sahipliği yapıyor olabilirler.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı