Trend

Milli Eğitim Bakanı’ndan “EBA Hacklendi” İddialarına Yanıt

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz gün EBA sistemiyle ilgili yaşanan çökme sorunundan ötürü yaptığı açıklamada, bunun normal bir durum olduğunu belirtti ve ortada herhangi bir siber saldırının olmadığını, durumun yoğunluktan kaynaklandığını söyledi.

Bazı açıklamalarıyla gündeme oturan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son açıklamasında, EBA sisteminde yaşanan çökmelerin bilgisayar korsanları tarafından yapılmadığını, buna öğrenci yoğunluğunun yol açtığını söyledi.

Bakan Ziya Selçuk’un açıklamaları;

EBA’nın dört saatliğine ‘login’ süresi iki saniyeden 30 saniyeye çıktı. Dört saat bu sürdü ve buna ‘Çöktü’ denildi. Bu dört saat içerisinde neden çöktüğüyle ilgili ki -tırnak içinde- neden yavaşladığıyla ilgili yaptığımız çalışmalar şunu gösteriyor: İki tane uluslararası siber saldırı var, bunu dışında bütün öğrencilerin hemen dönemin başında aniden sisteme girmesi ‘Bir siber saldırı var’ düşüncesi oluşturmuş ve bizim Telekom hizmetleriyle ilgili bir sınırlama getirilmiş yani ‘Bir saldırı var.’ Hâlbuki bizim çocuklar bunlar yani saldırı falan yok, onlar derse girmeye çalışıyorlar. Sonra bu anlaşıldığında derhâl açıldı ilgili ‘server’ ve altyapılar normale döndü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı