Teknoloji

Milli Elektrikli Tren Ne Zaman Geliyor?

Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. tarafından Ulusal Elektrikli Tren projesi başlatıldı. Ulusal trenin Haziran veya Temmuz sonunda ray üzerinde olması planlanıyor. Dizel tren seri üretimiyle lisanslı yabancı şirketleri bildiği Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ), ulusal elektrikli tren setlerinin üretiminde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.


Prototip üretimi kapsamında saatte 160 kilometrelik ulusal elektrikli tren serisi üretiminin bu yılın ortasında tamamlanması ve aracın raylara indirilmesi planlanıyor. Bu tren serisinin test ve belgelendirme sürecinin yılsonuna kadar tamamlanması ve seri üretime başlanması öngörülmektedir.


TÜBİTAK Tarafından da Destek Veriliyor
TÜBİTAK, projenin Ar-Ge faaliyetlerini koordine edecek ve prototip düzeyinde kritik bileşenler geliştirmek üzere harekete geçti. Ulusal elektrikli lokomotifin seri üretiminin 2022’de başlaması ve ulusal yüksek hızlı trenin prototipinin 2023’te tamamlanması hedefleniyor. Ayrıca, ulusal elektrikli tren serisi geliştirilmiş ve Ar-Ge çalışmalarında kullanılmak üzere 225 km / s‘ye uygun yüksek hızlı tren setleri tasarlanmaya başlanmıştır.

Etiketler

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı