Teknoloji

Milli Savaş Uçağı İçin Yerli Yazılım

HAVELSAN, yazılım alanında ülkemizdeki en önemli kurumların başında geliyor. HAVELSAN, TUSAŞ ile ortak bir anlaşma yaparak milli savaş uçağı için yazılım çalışmaları yapacaklarını açıkladı. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Talay, milli savaş uçağı için 20 milyon satır yazılım yazılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Türkiye’nin beşinci nesil muharip uçağı olan bu projede, gün geçtikçe yeni aşamalar kaydederek sona geliniyor. Son olarak HAVELSAN VE TUSAŞ, milli muharip uçak için 20 milyon kod yazacaklarını duyurdular.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamalarda Milli Muharip Uçağının milli gurur okşanarak geliştirildiğini belirterek Türkiye’ye lig atlatması konusunda yardımcı olacak bir proje olduğunu ekledi. Atalay, ayrıca bunu yapabilen sadece birkaç ülkenin bulunduğunu söyledi. Atalay, milli savaş uçağının hangardan en erken 2023 yılında çıkacağının tahmin edildiğini ve bu projenin uzun yıllar sonrası düşünülerek hayata geçirildiğini belirtti.

Atalay, daha önce de birçok projede milyonlarca satır kod yazdıklarını belirterek bu konuda tecrübeli olduklarını ve milli muharip uçağı için kod yazmanın gururlandırdığını dile getirdi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı