Trend

Moderna’dan Aşıyla İlgili Yüreklere Su Serpen Açıklama

mRNA tavanlı COVID-19 aşısı geliştiren Moderna, İngiltere ve Güney Afrika’da görülen mutasyonlu virüsler hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklamalarda, mevcut aşının İngiltere varyantına aynı oranda, Güney Afrika varyantına ise kabul edilebilir seviyede etkili olduğu ifade edildi. 

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını tüm dünyada dengeleri bozmuştu. Üretilen aşılar virüsü engelleyecek gibi görünse de İngiltere ve Güney Afrika’dan gelen mutasyona uğramış COVID-19 vakaları, tüm dünyada endişeye yol açmıştı. Çünkü üretilen aşının mutasyona uğramış virüslere karşı etkili olup olmadığı bilinmiyordu. Konuyla ilgili açıklama yapan Moderna, gönüllere su serpti.

Moderna tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin ürettiği COVID-19 aşısı, İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonlu virüslere karşı etkili olduğu açıklandı. Ancak Güney Afrika’daki mutasyon için dikkatli olunması gerekiyor. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre üretilen aşı İngiltere’deki mutasyonlu virüse karşı etkili.  Ancak bu aşının Güney Afrika’daki mutasyonlu virüse karşı etkinliği, biraz daha düşük. Moderna Başkanı Stephen Hoge’a göre bu düşüş etkinlik seviyesi, endişe verici derecede değil.

Güney Afrika mutasyonu için yeni aşı çalışmaları başladı

Stephen Hoge tarafından yapılan açıklamaya göre Moderna, Güney Afrika’da görülen mutasyonlu COVID-19 için aşı çalışmalarına çoktan başladığını bildirdi. Öte yandan vurulan doz sayısını ikiden üçe çıkarmaya hazırlanan uzmanalar, bunun ne kadar etkili olacağını anlamaya çalışacaklar. Hoge, başlatılan çalışmaların tedbir amaçlı olduğunu ve otoritelerin bu konu hakkındaki düşüncelerine göre çalışmalara yön vereceklerini ifade etti.

Moderna tarafından başlatılan çalışmalar, mRNA tabanlı aşıların avantajlarını göz önüne seriyor. Bilim insanları, aşı içeriğine ekledikleri RNA’lar ile oynayarak, mutasyonlara karşı etkili ilaçlar üretebiliyor. Hatta BioNTech’in Kurucusu Uğur Şahin, konuyla ilgili açıklamalarında 6 hafta gibi bir süreye ihtiyaç duyacaklarını, bu süre sonunda da mutasyonlu virüs karşılığında etkinlik gösterebilen aşı üretimi yapabileceğini söylemişti. İşte Moderna’nın başlatmış olduğu çalışma, Şahin’in bahsettiği bu sürecin bir parçası. 

Moderna’nın açıklamaları umut verici olsa da endişeler tümüyle geçmiş değil

Moderna, konuyla ilgili açıklamaları laboratuvar çalışmalarına dayandırıyor. Ancak bu çalışmalar, henüz test aşamasında. Yani bu araştırmaların hakem heyetlerince değerlendirilip onay alması gerekiyor. Ancak uzmanlar, yapılacak araştırmaların da sonuçların değişmeyeceğini düşünüyor. 

Bu arada, Moderna’nın yaptığı laboratuvar çalışmaları insan ve maymundan alınan verilerden elde ediliyor. Mevcut yapıdaki aşının uygulandığı insan ve maymunlardan alınan kan serumu ile mutasyonlu virüsleri bir araya getiren şirket, İngiltere varyantında bir sorun yaşanmadığını tespit etti. Güney Afrika varyantına dair sonuçlara baktığımızda ise kabul edilebilir seviyenin bira üstünde olduğu ifade ediliyor. Bu açıklamaların doğruluğu, ilerleyen günlerden bir ya da birkaç otorite tarafından onaylanmış olacak. 

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı