Trend

MSÜ Sınavında Birçok Kişi COVID-19’a Yakalandı İddiası

Geçtiğimiz hafta yapılan Milli Savunma Üniversitesi sınavında 400 kişinin COVID-19 sebebiyle karantina altına alındığı iddialarını Sağlık Bakanlığı yalanladı. Bakanlıktan yapılan açıklamanın yanı sıra Fahrettin Koca Twitter hesabından bir açıklama yaparak yüreklere su serpti. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlamasıyla birlikte hayat normalleşmeye dönmeye başladı. Bu kapsamda yeninden iş yerleri faaliyet vermeye başlarken, binlerce öğrencinin gireceği sınavlar da gerçekleştirilmeye başlandı. Geçtiğimiz hafta yapılan Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavından sonra, bugün Liseye Geçiş Sınavı Yapıldı.

Geçtiğimiz hafta COVID-19 salgınına karşı alınan önlemlerle yapılan MSÜ sınavı sonrası, ortaya birçok iddia atılmıştı. İddialar arasında 400 öğrencinin COVID-19 salgınına yakalandığı ve bu nedenle karantina altına alındığı iddiası ortaya atılmıştı. Sınava giren öğrencileri korkutan bu iddia sonucunda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sağlık Bakanlığı tarafından bu iddiaların asılsız ve yalan haber olduğunu açıkladı. 

Fahrettin Koca, Twitter üzerinden iddiaları yalanladı

Bakanlıktan yapılan resmi açıklamalar ise şu şekilde:

  • 14 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilen MSÜ sınavında 400 öğrenciye COVID-19 salgını bulaştığı ve bu öğrencilerin karantina altına alındığı iddiaları kesinlikle gerçek dışıdır.

  • ÖSYM tarafından düzenlenen MSÜ askeri öğrenci aday belirleme sınavında, yalnızca Kocaeli’nde sınava giren bir öğrenci de COVID-19 tespit edilmiştir.

  • Kocaeli’nde sınava giren öğrencinin sınıfında bulunan 12 öğrenci ve 4 sınav gözemeni temaslı kabul edilerek COVID-19 testleri yapılmış ve tamamının test sonucu negatif çıkmıştır. BU mesnetsiz iddiaların, LGS ve YKS öncesinde öğrencileri paniğe sevk etmek dışında bir amaç taşımamaktadır. 

Bakanlığın açıklamalarının yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaparak yüreklere su serpti. Fahrettin Koca, 400 öğrencinin karantina alındığı iddialarının asılsız olduğunu “Dün sosyal medyada yayımlanan, GEÇEN CUMARTESİ MSÜ SINAVINDA 400 ÖĞRENCİYE hastalık bulaştığı ve öğrencilerin karantinaya alındığı ileri sürülen haber gerçek dışıdır. Testi sınav sabahı sonuçlanan COVID-19 hastası bir kişi, sınav sonrası izole edilmiştir. Bulaşma olmamıştır” sözleriyle ifade etti.

 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı