Trend

Mutant Virüs, 0-9 Yaş Grubunu Hedef Alıyor

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bir televizyon programında yaptığı açıklamada dünyadan gelen verilerin gözlerini korkuttuğunu açıkladı. Ceyhan, İsviçre’de 0-9 yaş grubundaki vaka sayısının mutant virüsle %132 oranında arttığını belirtti.

COVID-19, bir yılı aşkın süredir ülkemizde hayatımızı büyük oranda etkiledi ve etkilemeye devam ederken son günlerde vaka sayılarındaki artış yine korkuya neden oldu. Bunun yanı sıra dünya genelinde açıklanan veriler, COVID-19 en az önem verdiğimiz yaş gruplarında da görülmeye başlandı. Bu tabloya göre bir yorum Prof. Dr. Mehmet Ceylan tarafından yapıldı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Uzmanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şimdiye kadar güvenli kesim olarak gösterilen 0-9 yaş arasındaki çocuklar ve gebelerle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. 

Mutant virüs, 0-9 yaş arasını hedef alıyor:

Ankara Masası TV programına katılan Prof. Dr. Ceyhan, bir taraftan eğitimin devam etmesi için devam etmesi için çalışıldığı şu dönemlerde İngiltere, İtalya, Fransa, ABD ve İsveç’ten gelen veriler nedeniyle gözlerinin korktuğunu açıkladı. Bu veriler, mutant virüsün daha çok 0-9 yaş arasındaki çocukları etkilediğini işaret ediyordu. Ceylan, açıklamasına şu şekilde devam etti: 

“Şimdi 0-9 yaş grubu en az bulaştıracak ve kendileri en etkilenecek grup diye düşünürken, o yüzden de önce kreşler, okul öncesi sınıflar açılırken… Şimdi birden bire bu tablonun ortaya çıkması, bu yaş grubunun da gerek kendi sağlıkları açısından gerek evlerindeki riskli insanlar açısından önemli olduğu ortaya çıktı.”

10-20 yaş arasında da büyük risk var:

Prof. Dr. Ceyhan, İsviçre’de 0-9 yaş arasındaki vaka sayılarının mutant virüsün yayılmasıyla %132 arttığını, bu yaş grubundaysa ikinci sırada 10-20 yaş grubunun izlediğini ifade etti. Ayrıca hamile kadınlarla ilgili bazı bilgilerin de gelmeye başladığını aktaran Ceylan, dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Çocuğunu okula gönderen ailelereyse şu şekilde bir uyarıda bulundu: 

“Yani mutasyon virüs de böyle bir davranış değişikliği getiriyorsa önceden korunmada en az önem verdiğimiz grupları en çok korumamız gerektiği ortaya çıkacak. O yüzden okullarda elden geldiğince bazı tedbirler falan alınıyor ama ailelerin de çocukları eve geldiklerinde evlerinde riskli bir kişi varsa örneğin kalp hastası, kanser hastası, bağışıklık eksikliği olan, yaşı yüksek bir kişi varsa, çocukları onlarla maskesiz ve mesafesiz temas ettirmemeye çalışmaları lazım.”

 

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı