Trend

NASA, 27 Maymunun Hayatına Son Verdi

NASA, Bilgi edinme özgürlüğü yasası kapsamında yayınladığı bir belgede, 2 Şubat 2020 Tarihinde NASA tesislerinde bulunan 27 maymunun hayatına son verdiği tespit edildi. 27 maymunun ölümü ile herhangi bir açıklama NASA tarafından yapılmazken hayvan severler tarafından gelen tepkiler ise çığ gibi büyüyor. 

NASA tarafından geçtiğimiz haftalarda bilgi edinme özgürlüğü yasası kapsamında birden fazla belge yayınlamıştı. Bu belgeler arasında hayvan severlerin büyük tepkisini çekecek belgeler ortaya çıktı. Yayınlanan belgeler arasında NASA, Silikon Vadisi’nde yer alan Ames Araştırma Merkezi’nde bulunan 27 maymunun hayatına ötenazi ile son verdi. 

Ötenazi kullanılarak hayatlarına son verilen maymunların Parkinson hastalığı olduğunu ve yaşlandıklarını belirten NASA, bu maymunları hayvan bakım merkezlerine vermek yerine ötenazi kullanarak hayatlarına son verildikleri için hayvan severler tarafından yoğun tepki aldı.

Açıklamalarda maymunlar üzerinde hiçbir test yapılmamış

NASA’nın maymunlar ile ilişkisi 1961 yılına dayanıyor. 1961 yılında Ham ismi verilen şempanze, uzaya gönderilen ilk maymun olarak tarihe geçmişti. Lakin Ames Araştırma merkezinde bulunan maymunlar uzay araştırması için bulunmuyordu. NASA’nın bir ilaç firması olan LifeSource BioMedical isimli şirket ile ortaklaşa imzaladıkları sözleşme nedeniyle Ames Araştırma Merkezi’nde bulunuyordu.

LifeSource BioMedical CEO’su Stephanie Sollis, maymunların hayatlarına son verilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, maymunların çok yaşlandığını ve Parkinson hastalığı görüldüğü için “acı çekmektense” ötenazi ile hayatlarına son verildiğini açıkladı. Sollis ayrıca, Ames Araştırma Merkezi’nde bulunan maymunlar üzerinde hiçbir test yapılmadığını ve maymunların son derece mutlu bir hayat yaşadıklarını ifade etti. 

Tepkiler çığ gibi büyüyor

New Mexico Üniversitesi’nde hayvan etiği uzmanı olan John Gluck, Ames Araştırma Merkezi’nde bulunan maymunların laboratuvar hayatında oldukları için mahrumiyetten uzak bir şekilde acı ve ızdırap içinde yaşadılar dedi. Gluck, NASA’nın maymunların hayatını değersiz gördüğünü ve buna sebep olan sorumluların hesap vererek cezalarını çekmeleri gerektiğini söyledi. 

New York Demokrat Temsilcisi Kathleen Rice, 27 maymunun hayatına son verilmesi ile ilgili olarak NASA tarafından açıklama talep ederek NASA’nın yöneticisi Jim Bridenstine’e mektup yazdı. Mektupta ise maymunların hayvan bakım evlerine verilmek yerine neden acımasızca öldürüldüğüne dair sorular yer alıyor. NASA tarafından ise hala bu durumla ilgili bir açıklama bulunmuyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı