Teknoloji

NASA, Ay Araştırmaları İçin Artemis Anlaşmalarını Duyurdu

NASA, bilgileri sızdırıldığında tartışma konusu olan ve Ay araştırma çalışmalarının ABD’nin pozisyonunu uluslararası platformda genişleteceği iddia edilen Artemis Anlaşmalarını duyurdu.

Artemis Anlaşması, yani, Rusya tarafından ABD’nin Ay’ı işgal etme planı olarak görülen anlaşma için görüşmeler başladı. ABD’nin uzay çalışmalarından sorumlu olan NASA, Artemis programında yer almak isteyen diğer ülkeleri ile müzakereye başladığını bildirdi. Artemis anlaşması ile uzayda ‘daha güvenli ve refah seviyesi yüksek olan bir yaşam biçimi’ oluşturmak isteyen NASA, bu anlaşma kapsamında bulunan 10 ilkeyi koruyacağını söylüyor.

Nisan ayının başında Artemis Anlaşması’nın taslağı basına sızdırılmış ve Rusya’nın uzay çalışmaları yapan kuruluşu Roscosmos’un başında bulunan Dmitriy Rogozin, Twitter üzerinden bir paylaşım yaparak ABD’nin bu anlaşma ile birlikte Irak ve Afganistan’da yaptığı gibi Ay’ı işgal etmek için planlar yaptığını ve uygulamaya koyduğunu söyledi. Ayrıca bu anlaşmalar ile birlikte diğer ülkeler ile ittifak kurup Ay’ı ele geçirmek istedikleri iddiasında bulundu. Eğer Artemis Anlaşmaları gerçekleşirse Çin’in uzay çalışmalarının büyük ölçüde önünün kesilebileceği söyleniyor. 

Artemis Anlaşmaları ile ne olacak?

NASA yöneticisi Mike Gold açıklamasında “ Sadece astronot değil, kendi değerlerimizi de taşımak istiyoruz”. dedi. Ayrıca NASA, Artemis anlaşmaları ile birlikte 2024 yılına kadar Ay’a kadın astronot göndermek istediğini de belirtiyor. Artemis Anlaşmalarını kabul eden diğer ülkeler de bu programa dâhil olabilecek ve Ay hakkında yapılan araştırmalara yardımcı olabilecekler. 

Artemis Anlaşması’ndan bazı ilkeler;

  • Uzayın sadece barışçıl amaçlar güdülerek araştırılması
  • Tamamen şeffaflık olması
  • Astronotların dünya dışında bir tehlike altında oldukları zaman kolay bir şekilde kurtarma ortamını oluşturulması
  • Bilimsel bilgi paylaşımı
  • Tarihi uzay eserlerinin korunması
  • Uzayda bulunan cisimlerin kaydının oluşturulması
  • Ay’da bulunan kaynakları uluslararası anlaşmalar ile birlikte toplamak.
Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı