TeknolojiTrend

NASA, Ay’a Kargo Göndermek için SpaceX ile Çalışacak

NASA tarafından Ay yörüngesinde kurulması planlanan uzay istasyonuna kargo gönderilmesi için SpaceX ile beraber çalışılacak. Bu gönderimlerde SpaceX uzay aracı Dragon kullanılacak. Aynı zamanda da bu kargo aracı Falcon Heavy roketleriyle gönderilecek.

Devletlerin tekelinde bulunan uzay görevlerine özel sektör de dahil olmaya başladı. Bu sektörde fazla firma ortaya çıksa da öncü olarak Elon Musk’a ait SpaceX markası dikkat çekiyor. Daha önceden de NASA ile beraber çalışılacağı SpaceX tarafından belirtilse de şimdilerde iki kurum arasında bir anlaşma imzalandı. Gateway Lojistik Hizmetleri kapsamında SpaceX’in iki kargo teslimatı görevine getirildiği ifade edildi.

Taraflardan sözleşmenin detaylarına dair bir açıklama yapılmasa da SpaceX firmasının, iki görev için anlaştığı bilinen bir durum olarak ifade ediliyor. Bu sayede SpaceX firmasının, NASA Artemis görevinde önemli bir göreve getirildiği de söyleniyor.

Artemis görevi, geçen yıl Donald Trump tarafından yeniden Ay’a ayak basılması amacıyla başlatıldı. Bu proje kapsamında 2024 yılına kadar bu amacın gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Devreye girecek olan SpaceX’in görev esnasında Dragon XL ile basınçlı ve basınçsız kargolar taşıması söz konusu olarak görülüyor. Aynı zamanda da uzay istasyonuna deney eşyaları ve ikmal malzemeleri de gönderilecek. Burada kurulan istasyona bu kargoların yerleştirilmesi işlemi gerçekleştirilecek.

Kargo görevinde kullanılacak olan Dragon XL, SpaceX Falcon Heavy roketleri ile gönderilecek. Bu fırlatma Kennedy Uzay Merkezi’nden gönderilecek. Bu görevlerin ilk tarihinin 2024 yılında olması planlanıyor.

NASA’da yönetici olan Jim Bridenstine, bu istasyonun Artemis görevi için oldukça önemli olduğunu ifade etti. Yapılan anlaşmaya göre Ay’a geri dönme konusunda kararlılıklarını göstermiş olduklarını da belirtti.
Dragon XL, istasyonda 1 yıl süreyle kalacak. Bu araç uzaktan kontrol edilmekle beraber, 5 ton kargo da taşıyabilecek.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı