Trend

NASA Paralel Evrene Kanıt Buldu

Paralel evrenler, insanlık açısından sadece bilim kurgu filmlerinden öteye gidememişti lakin NASA destekli olarak yapılan bir araştırma sonucunda, paralel evrenlere kanıt olabilecek bilgilerin bulunduğu öne sürüldü.

Bilim kurgu ve gerçek hayat, teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte birbirine çok yaklaştı. NASA bilim insanları, yaptıkları bir araştırma sonucunda paralel evrenler hakkında kanıt olarak kabul edilebilecek bulgular elde etti. Araştırma, NASA tarafından bizzat destek verilen bir araştırma grubu olan Antarctic Impulsive Transient Antenna (ANITA) tarafından gerçekleştirildi. 

NASA tarafından 2003 yılında araştırma grubuna 35 milyon dolar fon sağlanarak evreni dolduran hayalet parçacıklar hakkına çalışma yapmaları istenmişti. Uzun yıllar süren çalışmalarda, Antarktika buzullarında bulunan yüksek enerjili nötrinolar madde ile etkileşime girdiğinde yayılan radyo dalgalarını tespit edebilen ve tamamen özel olarak tasarlanan bir balon kullanılıyor. Bu araştırm süreci de Hawaii Üniversitesi’nden Peter W. Gorham tarafından yönetiliyor.

Antarktika’da tespit edilen sinyaller paralel evrenin kanıtı olarak gösteriliyor

Özel olarak tasarlanmış balon, bir ay boyunca havada kalarak uzaydan gelecek olan yüksek enerjili parçacıkları arayıp Antarktika bölgesini tarayacaktı. Antartktika, verilerin bozulmasına neden olmayan ve radyo gürültüsü bulunmayan kuru ve soğuk havası nedeniyle özel olarak seçilmişti. Lakin iki yıl süren ve iki kez uçuş gerçekleştiren balon, herhangi bir sonuç elde edememişti. Balon üçüncü kez havalandırıldığında gelen veriler bilim insanları tarafından tekrar gözden geçirilmek istendi. 2016 yılında keşfettikleri şey imkânsız gibi gözüküyordu. Bulunan bulgularda, sinyalin uzaydan değil, aslında yer altından geldiği fark edildi. Bulguların, zamanda geriye yolculuk eden parçacıkların bir paralel evrenin varlığına kanıt olarak sunulabileceğini gösteriyor.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı