Trend

NASA Ay’a Göndereceği Şirketi Seçti

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA), Ay’da su arayacak uzay aracı VIPER’ın uzaya gönderilmesi için Astrobotic ile sözleşme imzaladı. Astrobotic, VIPER’ı Griffin iniş aracına entegre etmek ve Ay’a fırlatmaktan sorumlu olacak.

51 yıl önce NASA, Apollo 11 ile Ay yüzeyine ilk defa bir insanlı uçuş gerçekleştirmişti. Apollo 11’den sonra bir süre daha Ay yüzeyine insanlı uçuş gerçekleştirilse de 17 Aralık 1972’de Apollo 17 ile birlikte insanlı ay görevlerine son verildi. 17 Aralık 1972 yılından sonra NASA, Artemis programıyla 2024 yılına kadar Ay yüzeyine yeniden insan göndermeyi planlıyor. Apollo dönemindeki astronotlar, Ay’ın cansız bir kara parçası ve kuru olduğuna inanıyorlardı. Lakin şimdi ise Ay yüzeyinde buz formunda su olduğunu biliyoruz.  Yerleri ve miktarları belirsizliğini korusa da NASA, VIPER uzay aracıyla birlikte Ay’ın yüzeyi hakkında daha fazla bilgi toplamayı amaçlıyor. Bu nedenle uzay ajansı, VIPER’ı Ay’ın güney kutbunu araştırması için bir sözleşme imzaladı. 

VIPER, Ticari Ay yükü Hizmetleri programının bir parçası

Pittsburg merkezli uzay şirketi Astrobotic’le imzalanan sözleşme gereği 199,5 milyon dolar ödeme yapılacak. Astrobotic, aracı Griffin iniş aracına entegre etmek ve Ay’a fırlatmaktan sorumlu olacak. Bu görev, NASA’nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri programının bir parçası olacak ve önümüzdeki yıllarda insanların Ay’a uçuşlarının önünü açmış olacak. Ayrıca çok önemli bir görev olacak olan VIPER, başka bir gök cisminde haritalama görevi de yapacak. Bu nedenle VIPER’ın geliştirilmesi NASA’nın diğer Ay programlarından farklı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Uzay ajansı, VIPER’ı dört farklı su arama donanımlarıyla donatmayı amaçlıyor ve bunlardan üç tanesini VIPER tamamlanmadan Ay’a gönderilecek. Bu yükler 2021 ve 2022 yıllarında Ticari Ay Yükü Hizmetleri görevlerine dâhil edilmesi planlanıyor.

NASA, insanların Ay’a yolculuk yapması için planlanan tarihten 1 yıl önce, 2023 yılında Ay’a insanlı yolculuğu başlatmayı planlıyor. Ay’ın güney kutpu yakınlarındaki Oceanus Procellarum’a inecek olan VIPER, gelecek yıllarda içme suyu ve yakıt haline gelebilecek buzun araştırması hakkında buz üzerinde incelemeler yapacak. Aracın Ay üzerindeki yolculuğu ise 100 gün sürmesi planlanıyor. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı