Trend

NASA’lı Gökbilimci İddia Etti: Uzaylıları 2036’da Bulacağız

NASA’lı Gökbilimci Seth Shostak, NASA’nın Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırmaları projesinde kıdemli astronotların arasında yer alıyor. Shostak’a göre NASA’nın elindeki bilgisayarlar sayesinde 2036 yılında yabancı yaşama dair ilk izler bulunabilecek.

NASA, uzaylılar hakkında tüm dünyada gündem ve heyecan yaratmayı çok seviyor. Hatta artık ‘uzaylı’ demek bile halk tarafından bilimsel bir gelişme bile gibi algılanmıyor. Yine de bu konuda araştırmalar yürüten bilim insanlarının ciddi iddiaları bulunuyor. 

NASA’nın 1970’li yılların başında düğmesine bastığı, dünya dışı yaşamı araştırmaya odaklanan ‘SETI’ adlı projesinde çalışan kıdemli astronot Seth Shothak, uzaylı arayışının 2036 yılında sonlanabileceği konusunda iddialarda bulundu. Kendisine göre SETI’de gözlemler için kullanılan bilgisayarlar öyle güçlü ki, 2036’da çok daha fazla yıldız ve sistemi taramaya yetecek seviyedeler. Shostak, iddasını şu cümleyle destekledi; “2036’da bir şeyler bulacağımıza dair herkesle bir Starbucks kahvesine iddiaya girerim.”

Shostak bu iddiasını Moore Yasası’na dayandırıyor. Moore Yasası’na göre bilgisayarlar güçleri yaklaşık her 2 yılda bir 2’ye katlanarak ilerler. Yani, örneğin, paranızı saklayacak olursanız, kur ve vergi değişimleri haricinde 2 yıl sonra, bugünkünden 2 kat daha güçlü bilgisayar alabilirsiniz.

 

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı