Trend

Netflix CEO’su: “Reklamla İhtiyacımız Yok!”

Netflix CEO’su Reed Hastings, Variety ile gerçekleştirdiği röportajda, Netflix’in reklam yayınlamayı tercih etmemesinin nedeninin reklamların “kazançsız” olmasından kaynaklandığını söyledi.

Dünyanın en popüler ve tartışmalı dijital yayıncılık platformu hiç şüphesiz Netflix. Üstelik bu durum sadece ülkemizde değil, tüm dünyada böyle. Son dönemde Netflix’te yayınlanan, ülkemizde yayını yasaklanan ve etik dışı olduğu iddia edilen bir içerik nedeniyle Netflix bir hayli zor günler yaşadı. Globalde birçok kişi #CancelNetflix hashtag’i altında buluştu. Bu içeriğin tartışmaları devam ederken Netflix CEO’su şirketin neden reklamsız ilerlemeye devam ettiğiyle ilgili kayda değer açıklamalar yaptı.

“Aboneliklerden daha iyi para kazanıyoruz”

Netflix CEO’su Reed HastingsVariety ile gerçekleştirdiği röportajda, Netflix’in reklam yayınlamayı tercih etmemesinin nedeninin reklamların “kazançsız” olmasından kaynaklandığını söyledi. Yani Netflix CEO’sunun demek istediği özetle şu; “aboneliklerden daha iyi para kazanıyoruz.” Hastings, Netflix’i 20 yıl önce hisse başına yaklaşık bir dolarla halka açtıklarını ve şimdi hisse değerinin 500 dolardan fazla olduğunu belirtiyor. Bu yüzden, abonelik odaklı stratejilerinin oldukça iyi çalıştığını söyleyebileceğinin altını çiziyor.

Aslında Hastings reklamlara hiçbir zaman sıcak bakmadı. Daha önce reklam endüstrisinde kolay para olmadığını söyleyen Netflix CEO’su, Google, Facebook ve Amazon gibi reklam devleriyle rekabet etmenin de oldukça zor olacağını belirtmişti. Bu da Netflix’in abonelerine güvendiğini, ama aynı zamanda rekabetten kaçındığını kanıtlıyor.

Hastings, diğer dijital yayın platformlarının birçoğunun fiyatlarını düşürdüğünü, çeşitli kampanyalar ve farklı abonelik şekilleri başlattığını söylüyor. Durum diğer platformlar için böyleyken Netflix’in her dönem fiyatlarını artırabildiğini ve buna rağmen abonelerini kaybetmediğini söylüyor.

Şirketin yaşadığı kayıplar ne olacak?

Reed Hastings’in Erin Meyer ile birlikte “No Rules Rules: Netflix and the Culture of Reinvention” adlı bir kitap yazdığını ve kitabın bu ay yayımlandığını da hatırlatalım. Aslında Hastings’in verdiği tüm bu sansasyonel röportajlar, kitabın pazarlaması için yapılıyor da olabilir, ancak CEO’nun söylediklerinde de doğruluk payı var.

Örneğin; Haziran 2019’da şirket, ABD ve Kanada bölgesinde 132 bin civarında abone kaybetti. Fakat o bölgede abone kaybederken hem yeni girdiği hem de odaklandığı EMEA gibi pazarlarda da aboneler kazandı. Bu da abone sayısının dengelenmesi anlamına geliyor. Fakat özünde şirket abone artırımı konusunda sıkıntılar yaşıyor, çünkü gidenin yerine gelen oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı