Trend

Netflix Şoka Uğradı: Türkiye Pazarına BluTV Hakim

JustWatch, Türkiye’deki internet kullanıcılarının hangi dizi-film servisini tercih ettikleriyle ilgili demografileri açıkladı. 2020’nin 3. Çeyreğini kapsayan verilere göre en popüler platform, beklenenin aksine Netflix değil BluTV olarak açıklandı. Ülkemizde yeni hizmet vermeye başlayan Amazon Prime’ın gidişatı da iyi durumda.

 

Tüm dizi-film servislerini bir araya getiren ve online kullanıcılara eşsiz deneyimler sunan JustWatch şirketi, açıkladığı 2020 yılına ait 3. Çeyrek raporunda, ülkemizde en çok tercih edilen dizi-film platformunun sanılanın aksine Netflix değil, BluTV olduğunu ortaya koydu. Hepimizin bildiği üzere Netflix dünyayla birlikte ülkemizde de çok kullanılan ve popüler olan bir platform ancak JustWatch verileri bunun ülkemiz tam tersi olduğunu gösteriyor. Veriler, ülkemizde BluTV’nin pazar payında Netflix’in önünde olduğunu gözler önüne seriyor. İşte ülkemizdeki pazar dağılımı;

Kurucusunun Doğan Holding olduğu BluTV elbette ki popüler bir servis ancak bu popülaritenin Netflix’i ikiye katlıyor oluşu tüm görenleri şaşırtmış durumda. Bununla birlikte ülkemizde yeni hizmet vermeye başlayan Amazon Prime’ın da yükselişi göz ardı edilir gibi değil çünkü şimdiden pazarın %16’lık dilimini elinde tutmaya başlamış. Netflix, %24’lük payla kendine yer bulurken geri kalan %17’lik dilimi ise geriye kalan video akış uygulamaları kaplıyor.

 

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı