Trend

Netflix’in Türkiye’den Çekileceği İddiası, İngiltere’de Haber Konusu Oldu

Türkiye’nin birkaç gündür konuştuğu Netflix meselesi, yabancı basının dikkatinden kaçmadı. İngiliz Financial Times, hazırladığı bir makalede Netflix’in Türkiye’de yaşadığı soruna değindi. Makaleye göre Netflix, bu tür sorunları genelde çözüyordu ancak bu kez işler çıkmaza girmişti.

Gazeteci Cüneyt Özdemir tarafından yapılan açıklamaların ardından Türkiye’nin gündemine taşınan olay, önce sessizliğin korunması ardından da konuyla ilgili açıklamalar yapılmasıyla soru işaretlerini giderdi. Ancak Netflix konusu, artık iç meselemiz olmaktan çıkmış durumda. Çünkü yabancı basın da bu konuyla ilgili başlıklar çıkmaya başladı.

İngiliz Financial Times gazetesi, Netflix meselesini haberleştirerek tüm dünyaya duyurdu. Haberde yer alan bazı cümlelerse ciddi anlamda dikkat çekiciydi

İngiliz Financial Times’ın haberine göre Netflix, hiçbir zaman bu denli anlaşmazlığa düşmemişti. Yani bir şekilde, sorunlar çözülüyor ve bu durumdan kimsenin haberi olmuyordu. Aslına bakacak olursak Netflix, geçtiğimiz dönemlerde Türkiye’de de benzer şikayetler için çalışmalar yapmıştı ve yetkililerin istemedikleri bazı bölümler, Netflix Türkiye kullanıcılarına gösterilmemişti.

Laura Pitel ve Alex Barker tarafından hazırlanan haberde, bu tür şikayetlerin ilk kez gerçekleşmediğine değinildi. Haberde yer alan bilgilere göre 2015 itibarıyla Yeni Zelanda, Suudi Arabistan, Almanya ve Vietnam gibi ülkeler, 200 milyon kadar abonesi olan Netflix’ten bazı içerikleri kaldırmalarını istemişti. Hatta Netflix, bu talepleri kabul etmişti ve hükümetlerle arayı bulmayı başarmıştı.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı