Trend

Netflix’ten Türkiye’ye 4 Milyon ₺ Destek

Netflix, Türkiye’de COVID-19 salgını sebebiyle olumsuz etkilenen film yapımcılarına 4 milyon ₺ destekte bulundu. Türkiye’de çekilen filmleri dünyaya tanıtmak isteyen ve yapımcıların ilgi odağı haline gelen Netflix, şimdi ise yapacağı yardımlar sayesinde sektördeki yerini sağlama alıyor.

Netflix, Hakan: Muhafız ile Türkiye’de ilk orijinal içerik üretimine başlamıştı. Bugün ise ülkemizde orijinal içeriğin yerine COVID-19 salgını sebebiyle zor durumda kalan film yapımcılarına 4 milyon ₺ destek vereceğini açıkladı. Netflix’in yapacağı desteğin dağıtımını ise Sinema Televizyon Sendikası ve İKSV üstlenecek. Netflix tarafından sağlanan bu desteğe ise, COVID-19 salgınından etkilenen serbest çalışanlar ve kamera arkası çalışanları başvurabilecek. 

Netflix’in destek vereceği alanlar; 

 • Kamera arkası
 • Işık
 • Ses
 • Sanat yönetimi
 • Kostüm tasarımı
 • Ulaşım
 • Makyaj
 • Asistanlık
 • Koordinatörlük
 • Operatörlük
 • Teknisyenlik

Netflix, çalışanlar tarafından alınabilecek bu desteğin, verdikleri hizmetlerin karşılığı olarak bir defaya mahsus olarak 2.500 ₺ olacağını açıkladı.

Başvurular Sinema Televizyon Sendikası internet sitesi üzerinden yayınlandı. Başvurular ise 27 Mayıs 2020 tarihinde başlayıp 14 gün sürecek. Ayrıca başvurular Sinema Televizyon Sendikası üyeleri ve İKSV tarafından oluşturulacak değerlendirme kurulunun onayından geçecek. 

İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan şu ifadelere yer verdi:

Sadece filmlerde görebileceğimizi düşündüğümüz günlerden geçerken, o filmleri izlememizi sağlayan Türkiye sinema ve televizyon sektörü çalışanlarına küçük de olsa bir yaşamsal katkı sağlayacak bu projeye dâhil olduğumuz için mutluyuz. Kamudan, özel sektöre herkesin Türkiye sinemasına destek için sektörel bir dayanışma içinde olması gereken bu dönemde İKSV olarak biz de Netflix’in maddi katkısı ve Sinema Televizyon Sendikası ile hayata geçiren bu desteğin sinemamızın yeni dönemde üreteceği ve festivalimizde göstereceğimiz filmlerin üretimine katkı sağlamasını diliyoruz.”

Sinema Televizyon Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Damla Kırkalı:

Tüm dünyada olduğu gibi, COVID-19 ülkemiz sinema ve televizyon sektörlerine de darbe vurdu. Çoğunluğu freelance olan sektör çalışanları, bu zor ve belirsiz süre sebebiyle büyük kaygı yaşıyor. Netflix’in başlatmış olduğu, Sinema TV Sendikası ve İKSV’nin ortaklığıyla dağıtılacak olan bu cömert destek sektörümüz için çok kıymetli. Pandemi sebebiyle hayatları zora girmiş olan sektör çalışanlarına destek olmamızı sağlayan bu girişime ortak olduğumuz için Sinema TV sendikası olarak çok mutluyuz. Bu dayanışmanın diğer kurum ve kuruluşları da sektöre katkıda bulunmaya teşvik edeceğini umuyoruz.”

Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş:

“Dünya çapında başarılara imza atan Türk sinema ve dizi sektörünün gücüne başlıca katkı sağlayan kamera arkasındaki çalışma arkadaşlarımız, pandemiden oldukça olumsuz etkilendi. Biz de bu zor günlerde onlara destek olabilmek için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası’na bu çalışmadaki işbirliklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.”

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı