Finans

Nintendo’nun Mobil Oyun Sektöründen Çekileceği İddia Edildi

Bloomberg’de yer alan rapora göre Nintendo, mobil oyun sektöründen çekilme kararı aldı. Tecrübeli bir analist tarafından yapılan açıklamalarda, Nintendo’nun mobil oyun sektöründe istediğini bulamadığını ve beklenen geliri sağlayamadığı için bu kararı alabildiği belirtildi. Nintendo şirketinin mevcut mobil oyunlarının ise ne olacağı bilinmiyor.

Video oyun sektörünün köklü şirketleri arasında bulunan Nintendo, gerek geliştirdiği oyunlar gerekse oyun konsollarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Şirket, kendi ürettiği oyun konsolları için oyunlar tasarlamış olsa da zaman zaman Nintendo oyunlarını mobil platformlarda da görebiliyorduk. Yaşanan bu gelişmeyle birlikte Nintendo, mobil oyun sektöründen çekileceği iddialarını güçlendirdi. 

Bloomberg’de yer alan rapora göre Nintendo, mobil sektöründe istediğini bulamadı. Ayrıca finansal verileri de bunun göstergesi. Hal böyle olunca Nintendo, enerjisini para kazandırmayan mobil oyunları geliştirmektense Nintendo Switch konsoluna harcayarak, ürettiği konsollar için oyunlar geliştirmeye karar vermiş durumda. Görünüşe göre Nintendo gelecekte mobil oyunlarla karşımıza bir daha çıkmayacak. 

Deneyimli analist Serkan Toto, Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda Nintendo’nun neden oyun sektöründen çekileceğini açıkladı. Toto, Nintendo’nun 2019 yılının sonlarında kullanıcılara sunduğu Mario Kart Tour adlı mobil oyunun beklenen geliri kazandırmadığını ifade etti. Üstelik Nintendo Switch için geliştirdiği oyunlar Nintendo’ya çok ciddi kazançlar elde ettiğini ve Nintendo’nun bu sebeple kazanç sağlayamadığı mobil oyun sektöründen çekileceğini açıkladı.

Nintendo, geçtiğimiz dönemde yaptığı açıklamalarında ise Mario Kart Tour ve Anima Crossing: Pocket Camp adlı mobil oyunlara odaklandıklarını açıklamıştı. Nintendo şirketinin mobil oyun geliştirme ortağı DeNa, 2021 yılının Mart ayı sonuna kadar Nintendo imzalı yeni bir oyunun gelmeyeceğini açıklamıştı. Yani Nintendo, bu kararı çok önceden aldığını görebiliyoruz. 

Geçtiğimiz dönemlerde Nintendo, mobil oyun pazarında iyi gelir kazandığı görülüyordu

Nintendo hakkında açıklanan verilerde, şirketin mobil oyunlardan 1 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğini gösteriyordu. Lakin Nintendo’nun asıl amacının mobil oyunlardan para kazanmak değil. Nintendo’nun geliştiricilere oyun içi satın alma konusunu askari düzeye düşürmesini belirttiği ortaya çıktı. Nintendo’nun mobil oyun sektöründen çekileceğinin kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı ve ne gibi tepkiler verileceği ise bilinmiyor. Ayrıca Nintendo’nun az sayıda olan mobil oyunlarının geleceği ise belirsizliğini koruyor. Nintendo tarafından resmi bir açıklama yapılmazken, Nintendo’nun kendi mobil oyunları üzerine mi yoksa söz konusu oyunların da kendi kaderine mi terk edileceği bilinmiyor. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı