Trend

Nvidia, Mobil İşlemci Devi ARM’ı Satın Almak Üzere

Görüntü işlemcileri konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden birisi olan Nvidia, mobil işlemci çekirdekleri konusunda yine dünyanın en iyilerinden birisi olan ARM’ı satın almak üzere. Eğer bu satın alma gerçekleşirse Nvidia, küresel işlemci sektörüne yön verecek bir noktaya gelebilir. Çünkü kullandığımız çoğu akıllı telefonda ve yeni nesil (MacBook vb.) bilgisayarda ARM tabanlı işlemciler bulunuyor.

Bloomberg’in aktardığı detaylara göre Nvidia’nın ARM’ı satın alma işlemi birkaç hafta içerisinde sonuca ulaşacak. Daha önce de Japon teknoloji devi SoftBank tarafından 2016’da 32 milyar dolar karşılığında satın alınan ARM, artık daha büyük bir şirketin bünyesinde faaliyetlerine devam edecek.

Nvidia’nın ARM’ı satın alarak artık mobil işlemci sektöründe de söz geçirmesi mümkün olacak. Bugüne kadar görsel işlemci birimlerine odaklanan firma, ARM ile gücünü artırarak aklınıza gelebilecek her firma için işlemci çekirdekleri, yongalar geliştirebilir duruma gelecek.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı