Trend

OneWeb, Uzaydan İnternet Hizmetinde SpaceX’e Rakip Olacak

Birleşik Krallık merkezli OneWeb, SpaceX’in Starlink projesiyle ön plana çıkan uzaydan internet hizmeti için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 36 yeni uyduyu yörüngeye fırlatan OneWeb, haziran ayında yapılacak beşinci fırlatmayla Birleşik Krallık’ın tamamına geniş bant hizmeti sunmayı amaçlıyor.

Londra merkezli küresel iletişim şirketi olan OneWeb, dünya çapında uydudan geniş bant internet hizmeti sunmak için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda 36 uyduyu yörüngeye fırlatan OneWeb, Elon Musk’ın Starlink projesine doğrudan rakip olacak bir proje üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

İki proje arasındaki tek fark ise Musk’ın Starlink hizmetinin OneWeb’in çok daha ötesinde olması. Zira şu anda yörüngede 550 kilometrede yaklaşık 1.300 Starlink uydusu bulunuyor ve 2027 yılının ortasına kadar yaklaşık 42.000 uydunun daha fırlatılması planlar arasında.

OneWeb’in yörüngedeki uydu sayısını 146’ya çıkardı:

OneWeb, dünya çapında bir hizmet vermek amacıyla yörüngede 1.200 kilometrede toplam 648 uyduya sahip olmak istiyor. OneWeb yörüngedeki uydu sayısı, 25 Mart’ta yapılan son fırlatmayla birlikte 146’ya ulaşmış durumda.

OneWeb şirketinin yetkililerinden bir tanesi, önümüzdeki günlerde üç yeni fırlatma daha yapılacağını açıkladı. Şirket, haziran ayında yapılacak beşinci fırlatmanın ardından Birleşik Krallık’ın tamamına geniş bant hizmeti sağlamayı hedeflerken 2022 ortasına kadar da Avrupa’nın geri kalanı ve Afrika’nın bazı kısımları dâhil olmak üzere birçok alana hizmet sağlamayı planlıyor.

Dünya genelinde faaliyet gösteren Starlink ile karşılaştırıldığında geride kalmış gibi gözükse de OneWeb’e göre, bu yavaş ilerlemenin bilinçli olarak devam ettiği açıklandı. Şirket yetkilisi, konu hakkında yaptığı açıklamada, büyük uzay şirketlerinin binlerce uyduyu fırlatma şeklinin gelecek nesillerin uzaydan yararlanabilmeleri açısından sorumlu bir davranış olmadığını söyledi.

OneWeb, Starlink’in aksine uydudan internet hizmetini doğrudan tüketicilere değil, telekomünikasyon şirketlerine sunuyor ve tüketiciler, telekomünikasyon şirketleri üzerinden internete erişim sağlayabiliyor. Fiyat noktasında ise şirket, fiyatlandırmayı telekom şirketlerine bırakacağını çünkü müşterilerini en iyi onların tanıyacağını söylüyor.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı