Trend

ÖSYM, YKS’deki Mabel Matiz Sorusu İçin İnceleme Başlattı

ÖSYM Başkanı, Yeni Akit’e yaptığı açıklamada Mabel Matiz sorusu ile ilgili “İlgili sorun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama sürecinden çıkartılacaktır”. Dedi.

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan Yükseköğrenim Kurumları Sınavı’nın, Türkçe testinde, Mabel Matiz ile ilgili bir soru yer almış ve söz konusu soru sınav sırasında öğrencileri şaşkınlığa uğratırken sosyal medyanın da gündeminde ilk sıralarda yer bulmuştu. 

Mabel Matiz’in bir LGBT destekçisi olmasını gerekçe gösteren vatandaşlar, ünlü şarkıcının YKS sorusuna konu olmasından dolayı büyük tepki göstermişlerdi. Konunun büyümesiyle birlikte harekete geçen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yeni Akit’e yaptığı açıklamasında Mabel Matiz ile ilgili soru hakkında inceleme başlattıklarını açıkladı. 

ÖSYM’nin toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyet açıktır.

2020-YKS yaklaşık 2 buçuk milyon adayın katılımıyla üç oturum halinde 188 sınav merkezinde güvende ve başarıyla tamamlanmıştır.” Diyen Halis Aygün, soruların Türkiye genelindeki farklı üniversitelerinden binlerce akademisyenler tarafından oluşturulduğunu dile getirerek açıklamalarına şu sözlerle devam etti; 

Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS’nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama sürecinden çıkartılacaktır.”

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı