Finans

Otokar, Gürcistan’dan 175 Adet Otobüs Siparişi Aldı

Koç Holding bünyesinde olan Otokar, Gürcistan Belediye Kalkınma Fonu ile 18,7 milyon Euro tutarında bir ihracat sözleşmesi imzaladı. Anlaşma ile Gürcistan’a 175 adet otobüs temin edecek olan Otokar, ayrıca temin edilecek olan otobüslerin yedek parça ve eğitimini de sağlayacak.

Ülkemizde zırhlı araç, kamyon, otobüs ve minibüs üretimi yapan önemli üreticilerden olan Otokar, Gürcistan ile çok önemli bir anlaşmaya imza attı. Gürcistan Belediye Kalkınma Fonu ve Otokar arasında yapılan anlaşmaya göre 18,7 milyon Euro tutarındaki bu anlaşma 2020 yılının en büyük ihracat anlaşmalarından biri. Yapılan bu anlaşmaya göre Gürcistan’a 175 adet otobüs teslim edilecek. Ayrıca temin edilecek bu otobüslerin yedek parça ve eğitimlerini de kapsayan bu anlaşma ile Gürcistan toplu taşıma alanından yeni bir dönem başlatacak. 

Gürcistan’ın toplu ulaşımına yeni bir soluk katılacak:

COVID-19 salgını sebebiyle zor günler geçirdiğimizi aktaran Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar olarak Gürcistan ile imzalanan bu anlaşmayla birlikte üretimlere hız verilerek Gürcistan toplu ulaşımına yeni bir soluk katacağını açıkladı. İmzalanan bu anlaşmanın her iki taraf için de hayırlı olmasını dileyen Görgüç, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Küresel ölçekte zor bir dönemden geçiyoruz. COVID-19, bir sağlık krizinin ötesinde, ekonomik ve sosyal kalkınmayı derinden etkiledi. Bu günlerde de geride bırakacağız. Üretime Gürcistan ihalesiyle hız vereceğiz. Gürcistan toplu ulaşımına yeni bir soluk getireceğiz. Yılsonunda hizmet vermeye başlayacak olan araçlarımız; tasarımları, teknik özellikleri, geniş iç hacmiyle Gürcistanlılara daha çevreci ve konforlu bir seyahat sunarak ulaşımda yeni bir dönem başlatacak. Anlaşmanın her iki taraf için de hayırlı olmasını dilerim.” 

Gürcistan’a temin edilecek otobüs modellerinden 117 Sultan LF ve 58 Kent LF, Gürcistan’ın 6 şehrinde kullanılacak. Teslim edilecek otobüsler 2020 yılı içerisinde başlanacak ve eğitimler Otokar firması tarafından sağlanacak.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı