Yatırım

Otonom Robot Üreticisi OTTO Motors 29 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Merkezi Kanada’nın Ontario eyaletinde bulunan otonom robot girişimi OTTO Motors, liderliğini Kensington Private Equity Fund’ın üstlendiği C serisi yatırım turunmda toplam 29 milyon dolar yatırım aldı.

Yatırım turuna katılan şirketler ise RRE Ventures, iNovie Capital, Export Development Canada (EDC), Bank of Montreal Capital Partners. Bu yatırım ile birlikte toplam aldığı yatırım miktarı ise 83 milyon dolar. OTTO Motors, fabrika ve depolarda bulunan malzemeleri işlemek amacıyla otonom mobil robot platformu veya AMR’ları ile hizmet veriyor. COVID-19 salgını sebebiyle şirketlerin iş güvenliğini artırmaları gerektiğini düşünen ve robotlara yöneleceklerine inanan şirketin CEO’su ve kurucu ortağı olan Matthes Rendall’a göre geçmişte ve günümüzde lüks olarak hitap edilen robotlar bugün itibariyle zorunlu bir hal aldı. Bu nedenle robotlar ve daha geniş bir otomasyon, insanların işlerini kaybetmelerine neden olabilecek gibi görülüyor. Lakin Mathes Rendall, AMR’ların şu anda boş olan alanları doldurmaya yardımcı olduklarını ve insanların işlerini kaybetmeleri yerine vasıflı işlerde çalışmalarına ve daha fazla maaş alabileceklerini savunuyor.

Clearpath RObotics Inc.’nin bir bölümünde OTTO Motors, montaj hatlarına saniyede iki metrede 1500 kg kadar yük taşıyabilen palet boyutunda araçlar üretiyor. OTTO, kuzey Amerika’da Toyota, General Electric ve Nestlé gibi şirketlere kendinden yüklemeli hidrolik asansörlerde dahi olmak üzere toplamda 100 araç yerleştirdi. Bu araçların maliyeti ise 100 bin dolar olurken, şarj istasyonu ve takma gibi tam sistem kurulumları dahil olursa milyon dolarları bulabiliyor.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı