Trend

Pandemi Önlemleri Kapsamında Elektronik Bileklik Dönemi Başlıyor

HES uygulaması için yeni özelliklerin duyurusu Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci tarafından yapıldı. Birinci, karantina önlemleri kapsamında ‘elektronik bileklik’ uygulaması için de çalışmaların sonuna gelindiğini açıkladı. Elektronik bileklik uygulamasına, karantinada kalması gereken vatandaşlara bu bileklikler takılacak ve hem sağlık durumlarının, hem de karantina kurallarını ihlal edip etmediklerinin takibi yapılacak.

 

Dr. Şuayip Birinci, Hayat Eve Sığar uygulamasına bazı yeni özellikler ekleneceğini duyurdu. Bu özelliklerin odaklandığı nokta ise ses ve yüz tanıma teknolojileri sayesinde izolasyon sürecinin kontrolünü sağlayabilmekten geçiyor. Bununla birlikte artık pandemi sürecine elektronik bileklikler de dahil olacak. Bu bileklikler ile hem ateş ölçümü yapılacak ve bileklikler anlık diğer müdahaleler için de geliştirilmeye devam edecek. Birinci, pandemi sürecinde dijitalleşmenin hiç olmadığı kadar önemli bir noktaya geldiğini söyledi. 

Şu ana dek kullanılan dijital altyapılar sayesinde filyasyon ekiplerimizin dünya çevresini 160 defa dolaşacak kadar mesafe katettiklerini söyleyen Birinci, salgın süreci boyunca 10 milyon dakikaya yakın telefon görüşmesi yapıldığını da açıkladı. Bu yoğun tempodaki çalışmalar için Birinci, Türkiye’nin en iyi filyasyon ekiplerinden birine sahip olmasını sağladığını söyledi.

Açıklamalarını, HIMSS Eurasia 2020 Sağlık ve Bilişim Teknolojileri Konferansı’nda gerçekleştiren Sağlık Bakanı Yardımcısı Birinci, elektronik bilekliklerin kullanımı hakkında, filyasyon ekiplerinin karantinadaki vatandaşlara bu bileklikleri ulaştıracağını ve bileklikleri HES uygulaması ile entegre edeceklerini söyledi. Bu entegrasyon ile karantinadaki kişilerin genel sağlık durumunun takibinin yanı sıra bilekliğin yaydığı sinyallerle, karantina ihlalinin gerçekleşip gerçekleşmediği anlaşılacak. Karantina bölgesi ihlal edildiği anda ise filyasyon ekiplerine bildirimler gidecek.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı